Avrupa Birliği Hangi Ülkelere Vize Uyguluyor?

Avrupa Birliği ülkelerine seyahat etmek isteyenler Schengen vizesine yönelebilir. Bunun gibi ülke vizelerini dikkate alarak müracaat edebilirsiniz. T.C. vatandaşları gerek ülke gerekse Schengen vizesi dahilinde seyahate geçebiliyor.

Türkiye’ye Gelmek İçin Vize Gerekli Mi?

Avrupa Birliği hangi ülkelere vize uyguluyor sorgulayanlara Afganistan, Gana ve Pakistan gibi çeşitli ülkelerden söz edilir. Ülkelere transit, turistik ya da ticari gibi farklı amaçlarla seyahat etmek isteyenlerin vize prosedürlerine değinmeleri istenir.

Türkiye’ye gelmek için vize gerekli mi sorgulayanlara da öncelikle ülkelere göre ayrı kriterlerden söz edilir. Hatta ülkeler kadar:

  • Umuma Mahsus Pasaport için vize şartlarının üzerinde durulur.
  • Diğer pasaport sınıflarında vize muafiyeti ele alınabilir.

Bunlara ek olarak kalma süresi de dikkate alınır. Yaygın olarak çoğu ülke için 90 günlük muafiyet hakkından söz edilir.

AB Türkiye’den Ne Zaman Vize İstedi?

AB vize politikasını her sene günceller. Güncel bilgilere değinmeniz ve seyahate geçmeniz esas alınır. Öncesinde Avrupa Birliği hangi ülkelere vize uyguluyor soranlara Türkiye’den de söz edilir. Bunun gibi:

  • Tam olarak vize taleplerine 16 Aralık 2013 tarihinde netlik kazandırılmıştır.
  • Türkiye – AB arasında Vize Serbestisi ele alınmıştır.

AB Türkiye’den ne zaman vize istedi sorgulayanlara net bir tarihten söz edilir. Bunun ardından ise vize prosedürlerine değinilir ve uyulması beklenir. Özellikle de AB ülkeleri tarafından kimlik ile seyahat belgeleri talep edilir. Eksiksiz belge ibrazı üzerine vize sahibi olmak ve seyahate geçmek kolay hale gelir.

Avrupa Birliği Ülkeleri Hangi Tarihten İtibaren Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarından Vize İstemeye Başlamıştır?

Vize anlaşmalarının tarihi çok eski yıllara dayanıyor. Avrupa Birliği Ülkeleri hangi tarihten itibaren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemeye başlamıştır sorgulayanlara da Aralık 2013 tarihinden söz ediliyor.

Türkiye ile vize diyaloğuna ilk olarak 2013 yılında değinilmiştir. Bunun üzerine Avrupa Birliği hangi ülkelere vize uyguluyor soranlar için Türkiye’den de söz edilir. T.C. vatandaşları:

  • Sahip oldukları Schengen vizesi ile birlikte seyahate geçebilir.
  • Kısa süreli vizeleri ile 90 günlük sınıra kadar ülkelerde konaklayabilir.

90 günden uzun süreli olan konaklama için de ülke vize prosedürlerine değinilir. Çalışma ya da aile birleşimi gibi ayrı vize türlerine yer verilir. Her biri için de tüm pasaport sahiplerinin müracaat etmesi istenir.

Avrupa Birliği Üyesi Ülkelerden Hangisi Diğerlerinden Daha Geç Olarak Türkiye’ye Vize Uygulamaya Başlamıştır?

Avrupa Birliği hangi ülkelere vize uyguluyor sorgulayanlara Kongo ve de Nijerya gibi çeşitli ülkelerden söz edilir. Bunların arasına katılan Türkiye’de seyahat amacına uygun olacak şekilde vize başvurularında bulunmalıdır.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerden hangisi diğerlerinden daha geç olarak Türkiye’ye vize uygulamaya başlamıştır merak edenler için:

  • Belçika, Hırvatistan ve de Malta gibi ülkelerden söz edilir.
  • Portekiz ve İspanya gibi ülkelerle anlaşma daha geç sağlanmıştır.

Türk Hükümeti tarafından tüm bu ülkelere 2020 yılında netlik kazandırılmıştır. Şöyle ki bu ülkelere ait pasaportlar ile Türkiye’ye girişte herhangi vize uygulamasına yer verilmez. Aralarında Hollanda, Polonya ve İrlanda gibi ülkeler de eklenir.

Türk Vizesi Nasıl Alınır?

Avrupa Birliği hangi ülkelere vize uyguluyor merak edenlere onlarcası paylaşılır ve isteyenlerin Schengen prosedürleri dahilinde harekete geçmesi beklenir. Bunun dışında Avrupa’dan seyahatlerde Türk vizesi nasıl alınır merak edilen bir diğer husus oluyor. Türk vizesi için:

  • Seyahat amacına uygun evrakların toplanması gerekiyor.
  • Belgeler ile dış temsilcilikler üzerinden müracaat etmeniz bekleniyor.

Bazı ülkeler için e-vize uygulamalarından da söz edilir. Sonuç olarak yetkili merkezler ve de internet üzerinden müracaat etmeniz beklenir. Her bir belgeye ek tek ya da çok giriş için harç ödemelerine de geçilir. Ancak ödemeniz üzerine vizeniz değerlendirmeye alınır. Geriye ise başvurunun değerlendirilmesi kalır ve birkaç iş gününe kadar sonucu öğrenmeniz esas alınır.

Avrupa Birliği Hangi Ülkelere Vize Uyguluyor? S.S.S

Avrupa Birliği Vize Politikası Nedir?

Avrupa Birliği Vize politikası, yirmi yedi Avrupa Birliği üyesi ülke Schengen Alanı'nın parçasıdır ve tekdüze bir vize politikasına sahiptirler. Buna ek olarak, Avrupa Birliği (Schengen Bölgesi) dışındaki dört ülke (İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre) Avrupa Birliği ile yapmış oldukları anlaşma ile Schengen Alanı'nın parçası olan aynı tip vize politikasını benimsemektedirler.

Avrupa Birliği Hangi Ülkelere Vize Uyguluyor?

Rusya, Çin, Ukrayna, Türkiye, Belarus, Hindistan, Cezayir, Fas, Suudi Arabistan, Tayland, BAE, Kuveyt, Güney Afrika, İran, Tunus, Mısır, Endonezya, Kazakistan, Kolombiya, Filipinler, Lübnan ülke vatandaşları AB vizesine en çok başvuru yapan kişilerdir.

Hollanda Vize Başvuru sayfamızı ziyaret ediniz.