hollanda ankara büyükelçiliği

Hollanda Ankara Büyükelçiliği

Hollanda Ankara Büyükelçiliği, uluslararası hukuk teamüllerine uygun olması sebebi ile başkent olan Ankara’da yer almaktadır. Hollanda hükümetini temsil eden en yetkili kuruluş olan büyükelçilik, Hollanda’yı tamamen hükümet nezdinde temsil etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti ile Hollanda arasındaki ilişkilerin sürekli olarak geliştirilmesini amaçlayan Hollanda Ankara Büyükelçiliği, ekonomik, kültürel ve siyasal anlamda da etkileşimi arttırmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle her dönem farklı çalışmalar yapılarak, iki ülkenin yönetimi birbirine yakınlaştırılmaya çalışılmaktadır.

Hollanda Ankara Büyükelçiliği diplomatik ilişkilerin kurulmasına destek olduğu gibi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına, Hollanda vatandaşlarına ve de üçüncü bir ülkenin vatandaşlarına da hizmet vermektedir. Bu hizmet evrak tasdik işlemlerine ile sınırlı olmayıp, vize başvurularının kontrol edilmesi ve sonuca bağlanması şeklinde sıralanabilmektedir. Yalnızca Türkiye ve Hollanda vatandaşları ile sınırlı kalmayıp, Türkiye sınırları içerisinde yaşayan üçüncü ülke vatandaşları da Hollanda Ankara Büyükelçiliği aracılığı ile vize başvurularını yapabilmektedirler. Bunlara ek olarak da Hollanda vatandaşları da Türkiye’de ikamet ediyor olması halinde her türlü evrak işlemlerini büyükelçilik vasıtası ile gerçekleştirebilmektedirler. Bu sayede Hollanda vatandaşları, Hollanda Ankara Büyükelçiliği tarafından korunmakta ve kişisel menfaatler gözetilmektedir. Bu sayede Hollanda hükümeti, Türkiye Cumhuriyeti ülkesinin sınırları içerisinde en iyi şekilde temsil edilmektedir.

Hollanda Ankara Büyükelçiliği Hakkında

Türkiye’de yaşayan Hollanda vatandaşları pasaportlarını veyahut da kimliklerini yenilemek için Hollanda Ankara Büyükelçiliği ile iletişime geçebilmektedirler. Bundan farklı olarak noterlik işlemlerinin yapılabilmesi için, doğum, evlilik veya ölüm gibi işlemlerin yapılabilmesi için de büyükelçilikten yardım alınabilmektedir. Sadece büyükelçilik ile sınırlı kalmayıp, Hollanda vatandaşları her Hollanda konsolosluğundan hizmet alabilmektedirler. Bu sayede evrak işlemleri Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde de kolaylıkla yapılabilmektedir.

Büyükelçilik Ulaşım Bilgileri

Hollanda Büyükelçiliği, Turan Güneş Bulvarı, Hollanda Caddesi’nde yer almaktadır. Cadde üzerinde yer alan büyükelçiliğe 0312 409 18 00 numaralı telefon hattından ulaşılabilmektedir. Ayrıca telefon hattından farklı olarak ank-vz@minbuze.nl adlı e-mail adresi ile de internet üzerinden kurum ile iletişime geçmek mümkündür.

Hollanda Ankara Büyükelçiliği normal mesai saatleri içerisinde hizmet vermektedir. Bu saatler de 09:00 ile 17:00 saatleri arasına tekabül etmektedir. Bu saatlerin dışında herhangi bir hizmet alınamamaktadır. Ayrıca büyükelçilik bünyesinde yer alan vize bölümünün de çalışma saatleri daha farklıdır. Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri 08:45 ile 12:30 arasında hizmet veren vize bölümü, Cuma günleri yalnızca 08:30 ile 13:00 arasında hizmet vermektedir. Yine aynı şekilde belirtilen saatlerin dışında Hollanda Ankara Büyükelçiliği aracılığı ile vize işlemi yapılamamaktadır.

Hollanda Büyükelçiliği, herhangi bir şekilde görev ayrımı ve görev bölgesi ayrımı yapmamaktadır. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden Türkiye vatandaşları, Hollanda vatandaşları ve üçüncü ülke vatandaşları diledikleri amaç doğrultusunda kurumdan kolaylıkla hizmet alabilmektedirler. Ayrıca genel olarak büyükelçiliğin tercih edilme sebebi, uzun süreli Hollanda vizelerinin alınmasıdır. Kısa süreli vize başvuruları tamamen Vize Hizmet Merkezleri’ne devredildiği için, kısa süreli vize başvuruları Hollanda Ankara Büyükelçiliği aracılığı ile yapılmamaktadır. Bu nedenle büyükelçiliğe yalnızca uzun süreli vizeler için başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu, Hollanda Büyükelçiliği Ankara ve Türkiye’de aktif bir şekilde hizmet veren diğer Hollanda Konsoloslukları, resmi tatil olarak kabul edilmekte olan milli ve resmi günlerde herhangi bir şekilde hizmet vermemektedir. 1 Ocak, 2 Nisan, 23 Nisan, 27 Nisan, 1 Mayıs, 10 Mayıs, 21 Mayıs, 15 Haziran, 20 Ağustos, 21 – 22 – 23 – 24 Ağustos, 29 Ekim, 25 – 26 Aralık gibi tarihlerde hizmet verilmemektedir. Bu nedenle belirtilen günlerde bahsi geçen kurumlar aracılığı ile işlem yapılamamaktadır.

Hollanda Ankara Büyükelçiliği iletişim

Hollanda Ankara Büyükelçiliği Ulaşım

Ankara’nın farklı mevkilerinden kolaylıkla büyükelçiliğe erişim sağlanabilmektedir. İlk olarak Oran Sitesi’nden kalkan EGO 135 ve EGO 188 hatları ile direkt olarak Hollanda Ankara Büyükelçiliği’ne gidilebilmektedir. Buna ek olarak EGO 115, EGO 113, EGO 388 ve EGO 160 da Opera’dan kalkmaktadır. Altınpark mevkisinden de EGO 413 ve EGO 413-3 numaralı toplu taşıma hatları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Bunlardan farklı olarak, Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan da özel araçla veya taksiyle dakikalar içerisinde büyükelçiliğe gidilebilmektedir.

Hollanda Vize Başvuru Formu

Avrupa ülkeleri arasında bulunan Hollanda’ya giriş yapabilmek için ilk olarak vize başvurusunun yapılması gerekmektedir. Bu başvuru da Vize Başvuru Formu’nun doldurulması ile yapılmaktadır. Formun doldurulması ve teslim edilmesinin ardından süreç başlatılmaktadır. Sonrasında başvuru sahiplerine sistem üzerinden randevu verilmektedir. Bu randevu tarihine kadar da konsolosluklar tarafından istenen diğer belgeler temin edilmelidir.

Vize Başvuru Formu, içerisinde çok fazla sayıda soruyu barındırması sebebi ile konsolosluklar için ve Hollanda Ankara Büyükelçiliği için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle Hollanda’ya gitmek için vize başvurusunda bulunacak olan Bordo pasaport sahibi kişilerin bu formu doldurması ve teslim etmesi gerekmektedir. Form, elektronik sistemler üzerinden doldurulduğu için de sisteme yüklenmektedir. İlk olarak Hollanda Konsolosluğu’na ait olan resmi internet sitesine girilerek kısa süre içerisinde profil oluşturulması gerekmektedir. Sonrasında da hesap kısmına girilerek Vize Başvuru Formu doldurulabilmektedir.

Başvuru formunun doldurulmasının ardından başvuru sahiplerinden imza atılması istenmektedir. Bu talep için de formun alt kısmında yer alan ‘Sign Declaration’ bölümü işaretlenmelidir. Kişi, imzayı attıktan sonra vermiş olduğu bilgilerin tamamının doğru ve gerçeğe uygun olduğunu taahhüt etmektedir. Bu nedenle form genelinde verilen bilgilerin tamamının gerçeğe uygun olması gerekmektedir. Ayrıca formun tamamında da İngilizce dilinin kullanılması gerekmektedir. İngilizce haricinde kullanılan dillerden Türkçe de dahil olmak üzere herhangi biri kabul edilmemektedir.

Hollanda Vize Ücretleri

Vize başvurusunun yapılmasının ardından Hollanda Konsolosluğu tarafından başvuru sahiplerinden bir takım belgeler ve evraklar istenmektedir. Talep edilen bu evrakların her birinin belirtildiği ve istendiği şekilde hazırlanması gerekmektedir. Bu şekilde hazırlanmayan ve randevu tarihlerinde eksik olarak teslim edilen belgeler, vize başvurularının reddedilmesine neden olmaktadır. Bu sebeple her başvuru sahibinin istenen belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlaması şarttır.

Başvurunun yapılmasının ardından kişiye randevu tarihi verilmektedir. Bu tarihte de gişe kısmında vize ücretinin ödemesi yapılmaktadır. Fakat bazı hususlara bağlı olarak tutar değişiklik gösterebilmektedir. Bunun en büyük sebebi, vize çeşididir. Eğer kişi kısa süreli bir vize için başvuru yapıyor ise düşük ücretler ödemektedir. Eğer uzun süreli bir vize tipi için başvuru yapılıyorsa, doğal olarak daha yüksek ücretler ödenmektedir. Bundan farklı olarak çok girişli ve tek girişli olmak üzere yapılan seçimler de vize ücretlerini değiştirebilmektedir. Tek girişli vizelerde kişiye Hollanda’ya yalnızca 1 kez giriş hakkı verilmektedir. Çok girişli vizelerde ise daha fazla kez giriş/çıkış yapılabilmektedir. Fakat bunun da ücreti doğal olarak çeşitlilik gösterebilmektedir.

Vize ücretlerinin değişiklik göstermesinin bir diğer nedeni, yapılan vize başvurularının reddedilmesidir. Bu reddin sebebi, istenen belgelerin eksik olarak teslim edilmesidir. Bu tür durumların yaşanması halinde Hollanda Konsolosluğu Vize birimleri tarafından yatırılan başvuru ücretleri tekrardan başvuru sahibine iade edilmemektedir. Bu nedenle kişi tekrardan başvuru yapmak zorunda kalacağı için, yeniden vize ücreti yatırmak durumunda kalmaktadır. Bu da Hollanda vizesi almak için vize başvurusu yapan kişilere fazlasıyla maddi külfet oluşturmaktadır.

Hollanda Ankara Büyükelçiliği S.S.S

Hollanda Ankara Büyükelçiliği Adresi Nedir?

Hollanda Ankara Büyükelçiliği Adres: Hilal Mahallesi, Turan Güneş Bulvarı Hollanda Caddesi No. 5, 06550 Ankara.

E-mail: ank-vz@minbuza.nl


Hollanda Ankara Büyükelçiliği Telefon Numarası Nedir?

Hollanda Ankara Büyükelçiliği Telefon: +90 312 409 18 00

Hollanda Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri Nedir?

Hollanda Ankara Büyükelçilik Çalışma Saatleri

Hafta içi her gün: 09.00-17.00 saatleri arasında işlem kabul etmektedir.

Vize Birimi Çalışma Saatleri

Pazartesi – Perşembe: 08.45 – 12.30
Cuma: 08.30 – 13.00

.

Hollanda Vize Ücreti sayfamızı ziyaret ediniz.