hollanda istanbul başkonsolosluğu

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu, Hollanda ile Türkiye arasındaki teamüllere bağlı olarak faaliyet göstermektedir. İki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini amaçlayan Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu, bu sayede ülkelerin siyasi, ekonomik ve kültürel anlamda etkileşim içerisinde olmasını sağlamaktadır. Bu özelliğinden farklı olarak, başkonsolosluk aracılığı ile vize hizmeti de alınabilmektedir. Bu hizmet, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu kişilere verilmektedir. Dolayısıyla Hollanda’ya giriş yapabilmek için belirtilen ülkelerin vatandaşları direkt olarak Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu ile iletişime geçerek, başvuru yapabilmektedirler.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmekte olan 4 tip pasaport mevcuttur. Bu pasaportlar arasında Siyah renkli olanların bir ülkeye giriş yapmak için herhangi bir şekilde vize almasına gerek duyulmamaktadır. 90 gün süre ile Diplomatik isimli olan pasaporta sahip kişiler, diledikleri ülkeye giriş yapabilmektedirler. Bundan farklı olarak Yeşil ve Gri pasaportlardan herhangi birine sahip olan kişiler de Avrupa ülkelerine rahatlıkla seyahat edebilmektedirler.. Bunun da süresi 90 gün olarak belirlenmiştir. 90 günün tamamlanmasının ardından kişinin ülkeden ayrılması şarttır. Bu avantaj sayesinde tüm Avrupa ülkelerine vizesiz bir şekilde giriş yapılabilmektedir. Fakat Bordo pasaport sahibi olan kişilerin böyle bir hakkı bulunmamaktadır.

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu Hakkında

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu oldukça çeşitli alanlarda etkin bir şekilde hizmet vermektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve yabancı uyruklu kişiler başkonsolosluk aracılığı ile vize başvurusu yapabileceği gibi, Hollanda vatandaşları da çeşitli işlemlerini Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu aracılığı ile gerçekleştirmektedirler. Pasaportların yenilenmesi, kimliklerin yenilenmesi ve değiştirilmesi, noterlik işlemleri, evlilik, boşanma, ölüm, doğum gibi nedenlerden dolayı evrak tasdik işlemi için başkonsolosluktan destek alınabilmektedir. Bu sayede Hollanda vatandaşlarının da her türlü evrak işlemi kolaylıkla gerçekleştirilmektedir.

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu, uluslararası uygulanan hukuk kuralları sayesinde dokunulmazdır. Fakat dokunulmazlık dışında herhangi bir şekilde diplomatik ayrıcalık bulunmamaktadır. Diplomatik görev ile atanan kişilerin dışında kalan konsolosluğun diğer çalışanları da diplomat pozisyonunda değildirler. Bu nedenle konsolos ve konsolos yardımcıları diplomat statüsünde sayılmaktadır.

Hollanda İstanbul Konsolosluğu iletişim

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu Ulaşım Bilgileri

Başkonsolosluk İstanbul’un Beyoğlu semtinde yer almaktadır. İstiklal Caddesi’nde bulunan kuruma 0212 393 21 21 numaralı telefon hattından ulaşmak mümkündür. Ayrıca internet üzerinden iletişim kurmak için de [email protected] adlı mail adresi kullanılabilmektedir.

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu genellikle vize başvurularını kabul etmek ve değerlendirmek ile sorumludur. Bu nedenle evrak tasdik işlemleri hafta içi her gün saat 09:00 ile 17:00 arasında yapılmaktadır. Bundan farklı olarak, vize başvuruları için de Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri saat 08:30 ile 11:30 arasında işlem yapılabilmektedir. Bu saatlerin dışında konsolosluk hizmeti alınamamaktadır.

Hollanda Başkonsolosluğu İstanbul 1 Ocak, 2 Nisan, 23 Nisan, 27 Nisan, 1 Mayı, 10 Mayıs, 21 Mayıs, 15 Haziran, 20 Ağustos, 21 – 22 – 23 – 24 Ağustos, 29 Ekim ve 25 – 26 Aralık tarihlerinde resmi olarak hizmet vermemektedir. Bu günler yalnızca Türkiye’de geçerli olan milli ve dini özel günlerden oluşmamaktadır. Hollanda’da kutlanan özel günler de Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu için resmi tatil olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle belirtilen günlerde konsolosluk hizmeti alınamamaktadır.

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye’nin büyük çoğunluğuna hizmet vermektedir. Fakat faaliyet alanına yakın olan illerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına daha öncelik verilmektedir. Bu nedenle Kocaeli, Çanakkale, Bursa, Balıkesir, İstanbul, Kırklareli, Edirne, Yalova ve Tekirdağ illerinde ikamet eden kişiler kısa süreler içerisinde konsolosluk hizmeti alabilmektedirler. Ayrıca vize başvuruları için de Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu tercih edilebilmektedir. Kurum tarafından genellikle uzun süreli vize başvuruları kabul ediliyor olsa da, çoğunlukla tüm vize türleri için başvuru yapılabilmektedir.

Ankara Başkonsolosluğuna Ulaşım

Başkonsolosluk Beyoğlu’nda bulunmaktadır. Merkezi bir konumda yer alan Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu, bu yönü ile kolaylıkla ulaşılabilir olmaktadır. Ulaşım sıkıntısının yaşanmayacağı için günün 24 saati çeşitli toplu taşıma araçları ile bölgeye ulaşım sağlanabilmektedir. Bunun için Taksim Metro hattı kullanılabilmektedir. Şişhane ve Taksim duraklarında inilerek, Karaköy tünel metrosu kullanılarak direkt olarak Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu’na ulaşmak mümkündür. Ayrıca İETT otobüs hatları da tercih edilebilmektedir.

36T ile Cebeci’den, 54E ile Okmeydanı’ndan, 85 ile Bakırköy’den, 55T ile Gaziosmanpaşa’dan, 77MT ile Mecidiyeköy’den, 73F ile Florya’dan, 61B ile Taksim’den, 80T ile Yedikule’den, 71T ile Ataköy’den ve 202 ile Bostancı’dan kalkan İETT otobüs hatları ile kolaylıkla bölgeye erişim sağlanabilmektedir. Bu sayede belirtilen çalışma saatleri içerisinde her türlü evrak işlemi yapılabilmektedir.

Hollanda Vize Başvuru Formu

Hollanda’ya giriş yapacak olan Bordo pasaport sahibi kişilerin öncelikle vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Bunun için Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu ile iletişime geçilebileceği gibi, ülke sınırları içerisinde yer alan diğer Hollanda Konsoloslukları aracılığı ile de işlem gerçekleştirilmektedir. Konsolosluklar tarafından istenen belgelerin eksiksiz olarak temin edilmesi halinde başvuru sürecinde herhangi bir olumsuz meydana gelmemektedir. Fakat bundan farklı olarak, başvurunun başlayabilmesi için başvuru sahiplerinin öncelikle Vize Başvuru Formu’nu doldurması gerekmektedir.

Başvuru formu, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu tarafından kullanılan resmi internet sitesinde yer almaktadır. Site içerisinden üye olarak, direkt form doldurulmaya başlanabilmektedir. Form doldurulurken yalnızca İngilizce dili kullanılmalıdır. İngilizce haricinde kullanılan herhangi bir dil kesinlikle kabul edilmemektedir. Buna Türkçe dil seçeneği de dahildir. Ayrıca formun tamamında büyük harfin kullanılması şarttır. Ek olarak, form elektronik sistemler üzerinden doldurulduğu için atılan imza da elektronik imza olarak geçmektedir. Bu nedenle kişi elektronik imza atarak, orijinal imzasını kullanmış sayılmaktadır. Son olarak da Vize Başvuru Formu’nun sistem tarafından kabul edilebilmesi için çekilen biometrik fotoğrafın ‘Scan’ edilerek sisteme aktarılması gerekmektedir. Sisteme aktarımı sağlanan fotoğraf, form içerisinde yer alan fotoğraf bölmesine eklenmelidir. Bu sayede Vize Başvuru Formu hazır hale getirilmektedir. Randevu tarihlerinde de formun bir çıktısının alınarak, orijinalinin getirilmesi Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu tarafından tavsiye edilmektedir.

Hollanda Vize Ücretleri

Hollanda’ya giriş yapacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından yalnızca Bordo pasaport kullanan kişilerin vize başvurusu yapması gerekmektedir. Yapılan başvurularda da Bordo pasaportlu kişilerin vize ücretini konsolosluk gişesine yatırmaları gerekmektedir. Yakın tarihlerden bu yana vizelerin kabul edilme işlemi yetkili acentelere devredildiği için, ödeme bu kurumlara da yapılabilmektedir. Fakat bazı durumlara bağlı olarak ödenen ücretlerde değişimler meydana gelebilmektedir. Bunun en büyük sebebi, başvuru yapılan vize tipidir. Eğer kişi uzun süreli bir Hollanda vizesi için vize başvurusu yapıyor ise, normalden daha yüksek ücretler ödemektedirler. Fakat kısa süreli seyahat için vize başvurusu yapılıyorsa, doğal olarak ödenen ücretler fazlasıyla azalmaktadır.

Hollanda Başkonsolosluğu Vize başvuruları bazı sebeplere bağlı olarak reddedilebilmektedir. Bu tür durumların meydana gelmesi halinde de yatırılmış olan vize ücretleri başvuru sahiplerine iade edilmemektedir. Dolayısıyla başvuru yapmış olan kişiler için bu durum maddi külfet oluşturmaktadır. Eğer kişi Hollanda’ya giriş yapabilmek için tekrardan vize başvurusu yaparsa, yeniden ücret ödemek durumunda kalmaktadır. Bu da vize ücretlerini büyük ölçüde değiştirebilmektedir.

Bunun için başvuru yapmadan önce ilk olarak Hollanda Konsolosluğu’na ait olan resmi internet sitesinin incelenmesi ve eksik belge ile randevuya gelinmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu ve buna benzer başvuru iptali gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu S.S.S

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu Adresi Nedir?

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu Adres ve İletişim Bilgileri

Adres: İstiklal Caddesi 197 34433 Beyoğlu İstanbul
E-posta: [email protected]


Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu Telefon: +90 212 393 21 21


Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri Nedir?

Konsolosluk çalışma saatleri:

Pazartesi 09.00 / 17.00

Vize Birimi Çalışma Saatleri:

Hafta içi hergün 08.30 / 11.30

.

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu .Görev Alanı Nedir?

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu görev bölgesi ayrımı yapmaksızın Türkiye çapında Hollanda vize başvurularını kabul etmektedir.

.

Hollanda Vize Randevu sayfamızı ziyaret ediniz.