Hollanda Kısa Süreli Schengen Vizesi (90 Gün veya Daha Az)

hollanda schengen vizesi

Hollanda vizesi işlemleri nasıl yapılır?

Hollanda kısa süreli Schengen vizesi için başvurular, Hollanda’nın Türkiye’de bulunan dış temsilciliklerinden yapılıyor. Ancak doğrudan konsolosluklara başvurmak yerine, vize başvuru merkezleri üzerinden de başvuru yapabilirsiniz.

Hollanda Schengen Vizesi

Hollanda kısa süreli Schengen vizesi başvuruları, T.C Umuma Mahsus Pasaport sahibi vatandaşlar için gerekiyor. Bir AB üyesi olan Hollanda aynı zamanda Schengen vize protokolleri uygular. Türk vatandaşlarından bordo pasaport sahipleri, 90 günden daha kısa süreli seyahatleri için vize istenir.

Vize muafiyeti uygulanan pasaport kategorileri ise; Hizmet Pasaportu (gri), Hususi Pasaport (yeşil) ve Diplomatik Pasaport (siyah) olarak belirlenmiştir. Gri, yeşil ve siyah pasaport sahibi Türk vatandaşları, 90 güne kadar olan seyahatleri için vizeden muaf tutulurlar.

Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda kısa süreli Schengen vizesi için başvurular, Hollanda Konsolosluğu veya yetkili vize başvuru merkezlerinden yapılır. Öncelikle vize başvuru randevusu alınmalıdır. Hollanda C tipi turistik vize olarak bilinen Schengen vizesi başvuru formu doldurularak gerekli evraklar ile vize randevusunda doğrudan başvuru yapılır.

Hollanda Schengen vize başvurusunda bulunacak vatandaşların, güncel geçerliliği olan ve seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olacak pasaportları ile başvuru yapmaları gerekir.

Hollanda Schengen Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Hollanda kısa süreli Schengen vizesi başvuruları için okunaklı ve anlaşılır şekilde hazırlanmış Schengen vize başvuru formu gereklidir. Kısa süreli seyahatler için dil şartı aranmıyor. Turistik seyahatler için istenilen vize başvuru belgeleri şu şekildedir;

 • Güncel pasaport
 • 2 adet güncel biyometrik fotoğraf
 • Adli sicil belgesi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • SGK maaş bordrosu (son 6 aya ait)
 • Banka hesap dökümü (son 3 aya ait)
 • Tapu, ruhsat benzeri gelir gösterir belgeler
 • İmza sirküleri, vergi levhası ve iş yeri belgeleri
 • İş yerinden alınmış izin kağıdı
 • Seyahat konaklama ve ulaşım belgeleri
 • Daha önce alınmış Schengen vizeleri

Belgelerin eksiksiz ve güncel olması gerekiyor. İş yeri sahiplerinin, ev hanımları, emekliler ve öğrenciler için ek belgeler gerekir. Sponsorlu seyahat edecek olan kişilerden, 18 yaş altında iseler noterden alınmış muvafakatname gereklidir.

Hollanda Schengen Vizesi Ne Kadar?

Hollanda kısa süreli Schengen vizesi ücretleri, 2021 yılında 60 Euro’dur. Bebeklerden 35 Euro tahsil edilir. Vize başvuru merkezlerinden ek hizmet bedelleri tahsil edilir. 90 güne kadar olan kısa süreli turistik vizeler için vize harç ücretinin yatırılmış olması ve dekontun, başvuru belgeleriyle birlikte iletilmesi gerekiyor.

Hollanda Kısa Süreli Schengen Vizesi SSS

Hollanda Schengen vizesi için hesapta ne kadar olmalı?

Hollanda seyahat vizesinin alınması için banka hesabında en az 10- 12 bin TL bakiye bulundurulması gerekiyor.

Hollanda Schengen vizesi kaç günlük?

Hollanda kısa süreli vizeler, 180 gün içnde 90 günü geçmeyecek olan seyahatler için verilir.

Hollanda C tipi vize nedir?

Kısa süreli seyahatler için verilen Schengen turistik vizedir.

Hollanda Vize Randevu sayfamızı ziyaret ediniz.