hollanda vizesi

Hollanda Vizesi

Hollanda Krallığını herhangi bir amaç ile ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, seyahatten önce Schengen vizesi almanız gerekmektedir. Avrupa’nın hemen her yerinde serbest dolaşım hakkı sunan Schengen vizesi ile vize süreniz olması halinde başka ülkelere de seyahat edebilirsiniz. Ancak Hollanda Vizesi kapsamında alınacağı için öncelikle Hollanda’ya giriş yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde vize konusunda sıkıntı yaşanıyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından umuma mahsus pasaport sahibi olan kişilerin, Hollanda ziyaretleri öncesinde Hollanda Vizesi almaları zorunludur. Hollanda ve Türkiye arasında gerçekleştirilen vize anlaşmaları gereği yeşil, gri, siyah pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Hollanda Vizesinden muaf tutulurlar. Ancak bunun için belirli şartlar aranır.

Söz konusu pasaportu olan kişilerin seyahatlerinin bitimi itibari ile pasaportlarının en az 3 ay geçerliliği olması gerekmektedir. Ayrıca ilgili pasaportun 10 yıldan daha eski olmaması gerekmektedir. Bu şartlar sağlandığında 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek olan seyahatlerde Hollanda Vizesi aranmaz. Ancak 90 günü geçen seyahatler için vize almaları zorunludur.

Hollanda Vize İşlemleri

Hollanda’ya gitmek isteyen kişilerin öncelikle yapması gereken iş, Hollanda Vizesi için başvuruda bulunmaktır. Hollanda, Schengen ülkeleri arasında yer aldığı için kısa süreli ziyaretlerde Hollanda Schengen Vizesi için başvuru yapılması gerekmektedir. Bu vizeyi alan kişiler, Hollanda’dan başlayarak diğer Schengen ülkelerini de gezebilmektedir.

Hollanda Vizesi farklı türlere ayrılır. Hollanda’ya hangi amaç ile gidilecek ise o amaca uygun olan vize türünün seçilmesi gerekmektedir. Çünkü her vize türü için istenen belgeler değişmektedir. Öncelikle seyahat nedenini belirlemeniz önemlidir.

Hollanda’ya seyahat edecek olan vatandaşların, Hollanda Vize Başvurusu Hollanda Büyükelçiliği ya da Hollanda Konsolosluğu’na yapmaları gerekmektedir. 90 günden daha az süren kısa süreli Hollanda vize işlemleri için direkt olarak Hollanda Konsolosluğuna başvuru yapılamamaktadır. Kısa süreli Hollanda vizeleri için Hollanda Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezlerinden yardım alınmalıdır. 90 günden uzun sürecek olan seyahatler için ise uzun süreli vize türlerinden birini belirleyerek Hollanda Konsolosluğu’na direkt olarak başvuru yapılmalıdır.

Hollanda Turistik Vize

Hollanda’ya 90 güne kadar yapılacak olan turistik seyahatler için Schengen vizesi alınmaktadır. Schengen üyesi olan ülkelerde olduğu gibi Hollanda seyahatlerinde de bordo pasaport sahibi olan kişilerin Schengen vizesi almaları gerekmektedir.

Yapılacak olan turistik gezinin Hollanda Konsolosluğuna evraklar ile belgelenmesi gerekmektedir. Özellikle de otel ve uçuş rezervasyonlarının belgelenmesi zorunludur. Biletlerin satın alınması zorunlu değildir. Rezervasyonların belgesi yeterli olmaktadır. Bu belgelerde vize başvuru sahibinin ismi yazmalıdır. Uçak rezervasyon tarihlerinin, seyahat tarihi ile uyumlu olması gerekmektedir. Aksi takdirde vize başvurusu reddedilebilir.

Hollanda vizesi bilgisi

Hollanda Ticari Vize

Hollanda’ya iş görüşmesi, iş toplantısı gibi ticari faaliyetler nedeni ile seyahat etmek isteyen kişilerin Hollanda ticari vizesi almaları gerekmektedir. Hollanda ticari vizesi başvurularını vize merkezleri aracılı ile yapabilirsiniz.

Hollanda Konsolosluğuna ticari ziyaretinizin amacını belirten bir dilekçe yazmanız gerekmektedir. Ayrıca Hollanda’da bulunan firmadan kaşeli ve imzalı davet mektubu alınması gerekmektedir.

Hollanda Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Kısa süreli vize türlerinden biridir. Hollanda’da yaşamakta olan aile ve arkadaşların ziyareti için alınması gereken aile ve arkadaş ziyareti vizesi için seyahatin amacını belirten bir dilekçenin Hollanda Konsolosluğu’na hitaben yazılması gerekir. Eğer 25 Eylül 2015 tarihinden sonra parmak izi alınmış ise 5 sene geçerliliği olduğu için bir daha parmak izi verilmesine gerek yoktur. Bu konuya dikkat edilmesi önemlidir.

Hollanda Schengen Vizesi

Schengen bölgesinde bulunan ülkeler arasında dolaşım serbestisi tanıyan vize türüne denir. Bordo pasaport sahibi olan kişiler, 90 gün süreyi aşmamak kaydı ile kısa süreli Hollanda’yı ziyaret edebilmektedir. Seyahatin neden yapıldığına göre 3 ayrı Schengen vizesi bulunmaktadır.

Tek tip Schengen vizesinde, Schengen’e üye olan ülkelerden herhangi birine giriş yapılan tarihten başlanarak 6 ay içinden en çok 90 güne kadar istenen diğer bölgelere geçme hakkınız vardır. Sınırlı bölgesel vize türünde, yalnızca vizenin düzenlendiği ülke ziyaret edilebilmektedir. Ulusal vize türünde ise Schengen bölgesine dâhil olan ülkelerden birinde çalışma, eğitim alma ya da kalıcı olarak kalma amacı ile düzenlenmektedir.

Hollanda Express Vize

Hollanda’ya çok acil gitmesi gereken kişiler için alınması gereken vizeye Hollanda Express vize denir. Kısa süreli vize türlerindendir ve vize işlemleri en kısa sürede tamamlanmaktadır.

Hollanda Vizesi İstenen Evraklar

Hollanda’ya yapılacak olan ziyaretin amacına göre vize türü değişmektedir. İstenen belgeler de vizenin türüne göre farklıdır. Ayrıca istenen belgeler, başvuru sahibinin çalışma durumuna göre değişmektedir.

Başvuru sahibi çalışan ya da işveren ise şirkete ait olan güncel evrakların, son 3 aylık maaş bordrosunun, SGK işe giriş bildirgesinin, Bağ – Kur hesap dökümünün eksiksiz olarak hazırlanması gerekir. Başvuru sahibi esnaf ise oda kaydı, emekli ise emeklilik belgesi ve son 3 aylık maaş bilgileri istenir. Öğrenci olanların öğrenci belgesi, çiftçilerin çiftçilik belgesi hazırlaması zorunludur. 18 yaşından küçük olan çocuklar için ise muvaffakatname istenir.

İki tane istenen boyutlarda ve arka fonu beyaz olan biyometrik fotoğraf hazırlanmalıdır. Fotoğrafın güncel olması ve en fazla 3 ay önceki halinizi yansıtması gerekir. Hollanda seyahatinin masraflarının karşılanacağına dair en az 3000 TL mevduat bulunan hesap cüzdanının fotokopisi istenir. Vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi istenen diğer belgelerdendir.

Hollanda vizesi için kullanılacak olan pasaportun 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir. Ayrıca yıpranmamış olması da önemlidir. Hollanda seyahatinin bitimi itibari ile en az 3 ay geçerliliği olmayan pasaportlar ile yapılan başvurular reddedilir. Pasaporta vize işleneceği için en az 2 sayfasının boş olmasına dikkat edilmelidir.

Hollanda Vizesi S.S.S

Hollanda Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Alınacak olan vize türüne göre istenen belgeler eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Belgelerde eksiklik olursa ya da verilen bilgilerde yanlışlık tespit edilir ise vize başvurusu olumsuz değerlendirilmektedir. Uzun süreli Hollanda seyahatleri için alınacak olan vize başvuruları, Hollanda Büyükelçiliği ve Hollanda Konsolosluğuna yapılmalıdır.

Kısa süreli Hollanda vize işlemleri için direkt olarak Konsolosluğa ya da Büyükelçiliğe başvuru yapılamamaktadır. Bu vizeler için Hollanda Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezleri aracılığı ile başvuru yapılmaktadır.


Hollanda Vize Ücreti Ne Kadar?

Hollanda vizesi için alınan ücretler, vizenin kısa ya da uzun süreli olmasına ve süresine göre değişmektedir. Dönemsel olarak da güncellenebilen vize ücretleri, vizenin türüne göre belirlenmektedir. Konsolosluk harç ücreti 80 Euro, hizmet bedeli 30 Euro’dur.

.

Hollanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda Vizelerinin onaylanması işlemi tamamen Hollanda Konsolosluğuna aittir. Vize merkezleri, vize sürecini takip etse de, vize sonucunda herhangi bir etkiye sahip değildir. Genel olarak 7 ile 15 iş günü arasında Hollanda Vizesi sonuçlanmaktadır.

.

Hollanda Vize Başvuru Formu sayfamızı ziyaret ediniz.