hollanda egitim öğrenci vizesi

Hollanda Eğitim Öğrenci Vizesi

Hollanda ile Türkiye arasında Hollanda Eğitim Öğrenci vizesi için prosedürler imzalanmıştır. Bu prosedürlere göre, Hollanda Krallığı’na farklı nedenler ile seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hollanda’ya giriş yapabilmesi için Hollanda vizesi almaları gerekir. Umuma mahsus yani bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları Hollanda vizesi prosedürüne tabiidir.

Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise belirli koşullar yerine getirildiği takdirde Hollanda vizesinden muaf tutulmaktadır. Bu koşullara göre, bu kişilerin pasaportlarının 10 yıldan eski olmaması, pasaportların yıpranmamış olması ve seyahat bitimi itibari ile en az 3 ay geçerliliğinin olması gerekir. Bu şartlar yerine getirildiği zaman 6 ay içerisindeki 90 günü geçmeyen Hollanda seyahatlerinde vize prosedürü uygulanmaz.

Hollanda, Schengen bölgesine dâhil olan ülkelerden biridir. Bu nedenle 90 günden az olan kısa süreli Hollanda seyahatlerinde Schengen vizesinin alınması gerekir. Alınan Schengen Hollanda vizesi ile ilk olarak Hollanda’ya giriş yapmak şartı ile bütün Schengen bölgelerine vizesiz giriş yapılabilmektedir.

Hollanda’ya yapılacak olan seyahatin nedenine göre alınacak olan vize türü değişmektedir. Vize türüne göre istenen belgeler de farklıdır. Bu nedenle ilk olarak seyahatin hangi amaç ile yapılacağı belirlenir. Son dönemlerde Hollanda’da eğitim almak isteyen öğrencilerin sayısının artması ile beraber Hollanda Eğitim vizesi başvuruları artmıştır. Hollanda’da alınacak eğitimin içeriğine göre işlemler ve hazırlanması gereken belgeler değişmektedir.

Hollanda Eğitim Öğrenci Vizesi İşlemleri

Hollanda Eğitim vizesi, 90 günü aşan uzun süreli vize kapsamına girmektedir. Hollanda D vizesi olarak da değerlendirilen bu vize için gerekli başvuruların Hollanda İstanbul Başkonsolosluğuna ve Hollanda Ankara Büyükelçiliğine yapılması gerekir.

Eğitim almak isteyen öğrencilere çok büyük avantajlar sunan Hollanda, eğitim dili olarak İngilizce, İspanyolca ve Fransızca seçenekleri sunmaktadır. Bu da Hollanda öğrenci vizesi başvurularının artmasını sağlıyor. Eğitimlerini en iyi şekilde tamamlamak isteyen öğrenciler, Hollanda’ya gitmeden önce eğitim vizesi almaları gerekmektedir.

Hollanda’da eğitim almak ve yarım kalan eğitimlerini Hollanda’da tamamlamak isteyen kişilerin Hollanda Eğitim vizesi almaları gerekir. Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu veya Hollanda Ankara Büyükelçiliğine yapılması gereken başvuru esnasında istenen belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması gerekmektedir.

Hollanda erasmus öğrenci vizesi için yapılması gereken işlemler ve başvuru sistemi son derece basittir. Ancak çok dikkat edilmesi gereken işlemlerden oluşmaktadır. Akademik açıdan profesyonelleşmenizi ve donanımlı hale gelmenizi sağlayan Hollanda eğitimi için öncelikle bir okula kabul edilmeniz gerekir. Eğitim almayı düşündüğünüz okula kabul edildikten sonra vize işlemlerine başlayabilirsiniz.

Türkiye’de bulunan bir üniversitede eğitim alırken üniversitenin değişim programları ile birkaç aylığına Hollanda’ya giderek eğitim alabilirsiniz. Bunun için da Hollanda öğrenci vizesi almanız gerekir. Eğitim dışında yabancı dil öğrenmek için de Hollanda’yı tercih edebilirsiniz.
Hollanda eğitim vize işlemleri, aile birleşimi vizesinde olduğu gibi ayrıntılı ve dikkat gerektiren bir vize türüdür. Hollanda’ya gidildiği zaman eğitime hangi şekilde devam edilecek ise ona göre uygun olan vizenin seçilmesi gerekir. Hollanda eğitim öğrenci vizesi kapsamında dil kursları, burslu ve burssuz üniversite eğitimleri ve erasmus eğitimleri kategorileri bulunmaktadır.

Hollanda Eğitim Öğrenci Vizesi Başvuru

Eğitim vizesi için başvurmadan önce, eğitim süreci boyunca Avrupa Birliği tarafından belirlenen yaşam ve eğitim giderlerini karşılayacak kadar meblağın bulunduğu bir hesap açılmalıdır. Bu durumda başvuru sahibi öğrencinin yaşı göz önüne alınarak, masraflar ve bloke hesap ile ilgili gerekli taahhütname Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu ya da İstanbul Ankara Büyükelçiliği tarafından istenebilmektedir.

Dil kursu için Hollanda’ya seyahat edilecek ise kayıt yaptırılacak olan dil kursunun ders saatlerinin sayısı önemlidir. Bu kursa hangi seviyede başlanacak ise bir alt seviyenin bilindiğinin belge ile kanıtlanması gerekir. Bunların dışında en önemli belge motivasyon mektubudur. Hollanda’ya gidilme nedeninin, alınacak eğitimin neler katacağını ve bunların geri döndüğünüzde ülkenizde nasıl değerlendirileceği ile ilgili düşüncelerinizi net olarak öğrenmek ister.

Hollanda Konsolosluğuna yapılacak olan başvurunun olumlu sonuçlandırılması için işlemlerin çok iyi bir şekilde yürütülmesi gerekir. Eğitim vizesi için gerekli olan prosedürlerin en iyi şekilde yerine getirilmesi ile vize başvurusu olumlu değerlendirilir. Ancak hazırlanan belgelerin eksik ve sahte olması durumunda vize başvurusu reddedilir.

Hollanda eğitim öğrenci vizesi nedir

Öğrenci Eğitim Vizesi İçin Hazırlanması Gereken Belgeler

Pasaport

Hollanda’ya eğitim amacı ile yapılacak olan seyahat için eğitim vizesi alınması gerekmektedir. Başvuru aşamasında istenen belgeler arasında pasaportun önemi büyüktür. Eskiden alınmış olan pasaportun ve vize belgelerinin fotokopileri hazırlanmalıdır.

Hollanda eğitim vizelerinde kullanılacak olan pasaportun 10 yıldan eski olmamasına dikkat edilmelidir. Hollanda seyahatinin bitimi itibari ile pasaportun en az 3 ay geçerliliği olması gerekir. Hollanda vize basım işlemlerinin yapılabilmesi için pasaportta en az 2 sayfanın boş olması istenir.

Fotokopisi ile beraber sunulan pasaportun eski ve yıpranmış olmamasına özen gösterilmelidir. Daha önceden Schengen vizesi alınmış ve ülkelere giriş yapılmış ise o vize sayfalarının da fotokopisi başvuru dosyasına eklenmelidir.

Fotoğraf

3 tane 35 x 45 mm ölçülerinde ve güncel halinizi yansıtan biyometrik fotoğrafın hazırlanması gerekir. Fotoğrafın arka fonunun beyaz olması ve son 3 ay içerisinde çekilmiş olmasına dikkat edilmelidir.

İkamet İzni Başvuru Formu

Bu forma uzun süreli vize talep formu denilmektedir. Hollanda dili ile doldurulması gereken bu formun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Başvuru sahibi tarafından imzalanan formda verilen bilgilerin belgeler ile desteklenmesi gerekir. Başvuruyu yapacak olan kişi 18 yaşından küçük ise, başvuru formu öğrenci tarafından doldurulur ve imza kısmında anne ve babasının imzaları yer alır.

Hollanda Eğitim Öğrenci Vizesi İçin İstenen Diğer Belgeler

 • Hollanda’da eğitim alınacak olan üniversite ya da yüksekokulun sizi kabul ettiğine dair belge ( Okulun hangi şehirde olduğu, eğitimin süresi gibi bilgiler yer almalıdır. )
 • Başvuru sahibine ait olan ve Hollanda’da kalma süresi boyunca en az 30 bin Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası ( Bütün Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır. )
 • Başvuru sahibi adına güncel tarihli olan ve aile ile ikamet edilen adres bilgilerini kapsayan tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( Nüfus cüzdanının ön ve arka fotokopisi ile beraber verilmesi gerekir. )
 • Türkiye’de eğitim görülen üniversiteden Erasmus ya da Sokrates burslu olarak eğitim görüleceğini gösteren belgeler
 • Başvuru sahibinin anne ve babası tarafından düzenlenen ve noter tasdikli olan taahhütnamenin aslı ile 2 tane kopyası
 • Hollandaca tercüme edilen ve bütün gelir bilgilerini kanıtlayan noter tasdikli taahhütname
 • Başvuru sahibine eğitimi boyunca sponsor olacak anne ve babanın maddi durumu ve mesleklerini gösteren belgeler
 • Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise anne – babası ya da resmi vasilerinden alınan ve noterden son 6 ay içerisinde çıkarılan muvafakatnamenin aslı ve kopyası
 • Konaklama masraflarının karşılanacağını gösteren belgeler
 • Eğitim programı sertifikası
 • Eğitim bursunu gösteren belgeler
 • Uçak bileti rezervasyonunun evrakları

Hollanda eğitim öğrenci vizesi için hazırlanan belgelerin Hollanda İstanbul Başkonsolosluğuna ya da Hollanda Ankara Büyükelçiliğine ulaştırılması gerekir. Hollanda Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezleri ya da akredite seyahat acentelerinden yardım alarak vize işlemlerini daha doğru bir şekilde yürütebilirsiniz.

 

Hollanda Eğitim Öğrenci Vizesi S.S.S

Hollanda Eğitim Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Kısa süreli Hollanda Eğitim Öğrenci Vizesi başvuruları yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu alınarak yapılır. Hollanda’daki eğitim kurumundan kabul mektubu gerekmektedir.


Hollanda Eğitim Öğrenci Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Hollanda Eğitim Öğrenci  vizesi Konsolosluk harç ücreti 80 Euro, hizmet bedeli 30 Euro’dur.

.

Hollanda Eğitim Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

” Hollanda eğitim öğrenci vizesi için yapılan başvurular, 7 – 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Belgelerde eksiklik olması durumunda ek belge talebi yapılacağı için vize çıkış süresi uzar.

.

Hollanda Vize Ücreti  sayfamızı ziyaret ediniz.