hollanda schengen vizesi

Hollanda Schengen Vizesi

Hollanda’ya çeşitli amaçlarla ziyarette bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Hollanda Büyükelçiliği ve Hollanda konsolosluğuna Hollanda schengen vizesi başvurusunda bulunmak zorundadır. Vize başvuruları büyükelçiliğe, konsolosluğa ve vize danışmanlık firmaları aracılığı ile yapılabilmektedir.

Avrupa Birliği üyesi olan Hollanda, ülkeye ziyaret gerçekleştirecek olan diğer ülke vatandaşlarına schengen vize prosedürü uygulamaktadır. Vize başvuruları, vize başvuru formu ve konsolosluk tarafından istenilen belgeler hazırlanarak bir arada yapılmaktadır. Hollanda büyükelçiliği ve konsolosluğu, Türkiye ve Hollanda’nın resmi tatil günleri haricinde hafta içi her gün vize başvurularını kabul etmektedir. Vize başvuruları ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanmakta ve vizeler onaylanarak pasaportları sahiplerine teslim edilmektedir. Ancak büyükelçilik ve konsolosluk uygun gördüğü takdirde vize başvurusunda bulunan kişilerden ek belgeler talep edebilir ve vize onay süreci bu bağlamda uzayabilmektedir.

Hollanda Schengen Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hollanda vize başvuru formu Türkçe ve Felemenkçe dillerinden oluşmaktadır. Hollanda schengen vizesi için 2 adet biometrik fotoğraf konsolosluk tarafından talep edilmektedir. Bu fotoğraflardan bir tanesi başvuru formuna eklenmelidir. Fotoğraflar istenilen özelliklerde ve boyutlarda, arka planı beyaz ve kişinin kimliğinin açık bir şekilde belli olacağı şekilde olmalıdır.

Başvuru formunda kişisel bilgiler alanı pasaport üzerinde yazılı olan bilgiler ile uyumlu olacak şekilde doldurulmalıdır. Aksi takdirde konsolosluk vize başvurularını reddetmekte ve vize başvurularının yeniden yapılması gerekmektedir. Vize başvurusunda bulunan kişiler ikamet ettikleri adres ve iletişim bilgilerini doğru ifadelerle belirtmelidirler. Konsolosluk yetkilileri gerekli gördüğü takdirde vize başvurusunda bulunan kişilere ulaşmak isteyebilir. Verilen adres ve telefon numaralarının ulaşılabilir olması vize onay süreci için önemli bir noktadır.

Vize başvuru formunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, Hollanda schengen vizesi başvurusunda bulunan kişinin ziyaret amacını açık ve doğru ifadelerle belirtmiş olmasıdır. Konsolosluk yetkilileri bu konuda oldukça hassas davranmakta olup, titiz bir çalışma yürütmektedirler. Başvuru formunda ziyaret amacına en uygun seçenek işaretlenmeli, eğer ziyaretler özel bir durumu içeriyor ise bu alanın altında bulunan kısımda açık ve samimi ifadelerle ziyaret amacı belirtilmelidir.

Vize başvurusu için konsolosluğun göz önüne aldığı kriterlerden bir diğeri ise seyahat bütçesidir. Vize başvurusunda bulunan kişiler, seyahat masraflarını karşılayabilecekleri gösteren mali durum belgelerini konsolosluğa sunmak durumundadırlar. Başvuru formunda kişilerin gelir durumları ile ilgili bilgilerin yer aldığı alanda yazılan bilgiler, konsolosluğa sunulan mali durum belgeleri ile uyumlu olmalıdır. Eğer Hollanda seyahati bir başkası tarafından karşılanacak ise sponsor bilgileri ilgili alana işaretlenerek, kimlik bilgileri belirtilmelidir. Sponsorun mali durum ve seyahat masraflarının ne kadarlık kısmını karşılayacağı, vize başvurusunda bulunan kişi ile arasındaki ilişki durumu ve diğer bilgiler konsolosluk ile paylaşılmalıdır. Konsolosluk uygun gördüğü takdirde bu kişiler ile doğrudan iletişime geçebilir ve ek belge talebinde bulunarak çeşitli teminatlar isteyebilirler.

Vize başvuru formunda iki adet imza alanı bulunmaktadır. Form doldurma işlemi sırasında iki alana da imza atıldığından emin olunması gerekir. Eksik imzalı başvuru formları konsolosluk yetkilileri tarafından kabul edilmemektedir. Reşit olmayan bireylerin başvuru formları, yasal velisi tarafından imzalanmalıdır. Aksi takdirde formlar geçersiz sayılacak ve yeniden form doldurma işleminin yapılması talep edilecektir.

Hollanda Schengen Vize Türleri

Hollanda büyükelçiliği ve konsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına turistik, ticari, eğitim, sağlık, kültürel, sportif gibi amaçlarla kısa süreli vizeler vermektedir. Çalışma, aile birleşimi, otuma izni ve diğer uzun süreli vizeler için vatandaşlara uygulanan vize onay süreci ve prosedürü daha farklıdır.

İlk kez turistik amaçlı Hollanda schengen vizesi başvurusunda bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 1 hafta süre ile vize verilmektedir. Sonraki ziyaretlerinde kişilerin önceki seyahatleri ve diğer durumlar göz önünde bulundurularak bu süre, kişilerin başvurusu ile orantılı bir şekilde uzatılmakta, istenilen sürelerde ve konsolosluğun uygun gördüğü şekilde vize süreleri belirlenmektedir.

Talep edilen vize türlerinde konsolosluğun dikkat ettiği en önemli nokta kişilerin talep ettiği vize türleri ile seyahat amacı arasındaki uyumdur. Bu noktada konsolosluk tarafından herhangi bir çelişki görüldüğü takdirde başvurular reddedilir ve sonraki vize talepleri tehlikeye girebilir. Eğer Hollanda vizesi ile birlikte diğer AB ülkelerine seyahat gerçekleştirilecek ise bu ülkelerin başvuru formunda açıklanması gerekmektedir. Seyahat planları, rezervasyonlar, hangi ülkelerde ne kadar konaklama yapılacağı vize onayı ve süresi açısından önem taşımaktadır. Transit yolcular vize taleplerinde uygun seçeneği işaretlemeli ve uçuş bilgilerini gösteren belgeleri konsolosluk yetkilileri ile paylaşma yükümlülüğünde bulunmaktadırlar.

Hollanda Schengen vize ücreti

Hollanda Schengen Vize Başvuru Belgeleri

Schengen Vize başvuru işlemleri için öncelikle form ile beraber konsolosluğun talep ettiği evrakların listesine büyükelçilikten, konsolosluktan, aracı vize acentelerinden ve resmi web siteleri üzerinden ulaşılır, ardından başvuru yapılır. Kişiler kimliklerini açıklayan resmi nüfus belgelerini, mali durumlarını yansıtan banka ve diğer resmi mali evrakları, seyahatlerini gerçekleştirecekleri ulaşım aracının rezervasyon bilgilerini, Hollanda’da konaklayacakları yerlerin iletişim bilgilerini, seyahat sürelerini kapsayan özel sağlık sigortası bilgilerini, vize ücretini ödendiğine dair banka dekontunu vize başvuru formuyla birlikte konsolosluğa teslim etmelidirler. Konsolosluk yetkililerinin gereken durumlarda ek belge talep etmek hakkı bulunmakta olup, Hollanda schengen vizesi başvurusunda bulunan kişilerin talep edilen belgeleri en kısa sürede yetkililer ile paylaşması gerekmektedir.

Hazırlanan belgelerin gerçek olmaması, gerçek belgeler üzerinde değişiklik yapılması, istenilen asıl belgeler yerine örneklerinin konsolosluğa sunulması durumunda yapılan başvurular geçersiz sayılacak ve kişilerin vize talepleri kabul edilmeyecektir.

Hollanda’ya seyahat gerçekleştirecek olan kişilerin Hollanda’da tanıdığı kişiler bulunuyorsa, akrabalık ve ilişki derecelerini başvuru formunda belirtmek ve uygun evraklarla bu durumu ispat etmeleri gerekmektedir. Vize onay sürecinde bu durumun yetkililerle paylaşılması önemli bir husustur.

Hollanda Schengen Vize Ücretleri

Hollanda’ya yapılacak olan ziyaretlerde talep edilen vize türüne göre başvuru ücretleri değişiklik göstermektedir. Vize başvuru ücretleri konsolosluk ve büyükelçilik tarafından yayınlanan banka hesaplarına, kişilerin adına ve uygun açıklama ile birlikte yatırılmalıdır. Ödemenin yapıldığına dair dekont, başvuru belgeleri arasında konsolosluğa sunulur.

Reddedilen vizeler için konsolosluk tarafından vize ücretleri geri ödenmemektedir. Yeniden başvuru yapacak olan kişiler bankaya tekrar vize ücretini ödemek durumundadırlar. Vize başvurusunda bulunan kişi, ücret iadesi alamayacağı vize başvuru formunu imzalayarak kabul etmiş olur ve hiç bir hak iddia edemez. İlgili madde ve açıklamalar başvuru formunun en arka sayfasında, konsolosluğun resmi web sitesinde ve ilgili kaynaklarda bulunmaktadır.

Hollanda Schengen Vize Reddi

Konsolosluk vize başvurularında karşılaştığı olumsuz durumlarda vize başvurularını reddetmektedir. Paylaşılan bilgilerin asılsız ve yanlış olması, istenilen özelliklerde olmaması, güvenlik tehdidi, önceki Hollanda ziyaretlerinde kişilerin adli olaylara karışmış olması, önceki Hollanda ziyaretlerinde vize süresinin aşılarak ülkeden çıkış yapılmış olması ve diğer sebepler vizelerin reddedilmesine neden olacaktır.

Daha önceki başvurularında vize reddi almış kişilerin, ikinci başvurularını büyük bir özen içerisinde gerçekleştirmesi gerekmektedir. Geçmişte yaşanan ret nedenlerinin ortadan kalktığına dair belgeler konsolosluğa sunulmalı, yapılacak olan seyahat ve nedenleri açık ifadelerle belirtilmeli, ziyaret süreleri ve vize süresinin bitiminde Hollanda’dan ayrılacağına dair konsolosluğa teminat verilmelidir. Bu tür durumlarda inisiyatif konsolosluk yetkililerindedir. Bu tür durumlarda vize çıkmış olsa bile, ülkeye giriş sırasında görevli memurun incelemeleri ve onayı da büyük önem taşımaktadır.

Hollanda Schengen Vizesi S.S.S

Hollanda Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Kısa süreli Hollanda Schengen Vizesi başvuruları yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu alınarak yapılır. Uzun süreli Schengen vizeleri için Hollanda konsolosluğundan şahsen randevu alınmalıdır.


Hollanda Schengen Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Hollanda kısa süreli Schengen vizesi Konsolosluk harç ücreti 80 Euro, hizmet bedeli 30 Euro’dur. 30 Euro danışmanlık ücreti ek olarak alınır.

.

Hollanda Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

” Hollanda Schengen vizesi için yapılan başvurular, 7 iş günü  içerisinde sonuçlanmaktadır. Belgelerde eksiklik olması durumunda ek belge talebi yapılacağı için vize çıkış süresi uzar.

.

Hollanda Vize Ücreti  sayfamızı ziyaret ediniz