hollanda ticari vize

Hollanda Ticari Vize

Hollanda, Schengen ülkeleri arasında bulunmaktadır. Bu nedenle direkt olarak Hollanda’ya girebilmek için Hollanda ticari vize alınabildiği gibi, Schengen vizesi ile de Hollanda’ya giriş yapılabilmektedir. Çok sayıda ülkenin içerisinde bulunmakta olduğu Schengen’in şartlarının tamamlanması halinde kişi Hollanda’ya da giriş yapmaya hak kazanmaktadır. Bundan farklı olarak, direkt olarak da Hollanda için vize alınabilmektedir. Fakat uygulama sistemi, Schengen’den daha farklıdır.

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerliliğini koruyan 4 adet pasaport tipi bulunmaktadır. Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaportlara sahip olan kişiler, Hollanda’ya giderken vize almak zorunda değildirler. 180 günlük zaman dilimi içerisinde 90 gün ülke sınırları içerisinde konaklama gerçekleştirilebilmektedir. Fakat sürenin dolmasına yakın tarihlerde ülke terk edilmelidir. Bu pasaportlardan farklı olarak, Bordo pasaport sahibi olan kişilerinse, Hollanda’ya girebilmek için vize başvurusu yapması gerekmektedir. Başvuru sürecinde de Hollanda Konsolosluğu tarafından bir takım belgeler istenmektedir. Tüm belgelerin tamamlanması halinde, kişi Hollanda vizesi almaya hak kazanmaktadır.

Hollanda Ticari Vize Başvurusu Gerekli Evraklar

Hollanda’ya gidecek olan kişilerin seyahat sebeplerine uygun olacak şekilde vize başvurusu yapması gerekmektedir. Ülkede bulunan yakınlarını ziyaret etmek isteyen kişiler aile ziyareti vizesi alabileceği gibi, iş amacı ile ülkeye giriş yapması gereken kişiler de Hollanda ticari vize başvurusu yaparak vize alabilmektedir. Fakat bunlar için öncelikle gerekli şartların tamamlanması gerekmektedir. Hollanda Konsolosluğu tarafından talep edilen belgelerin her birinin eksiksiz ve doğru olarak hazırlanması gerekmektedir. Belgelerin belirtildiği şekilde hazırlanması halinde yapılan vize başvuruları büyük ölçüde olumlu şekilde sonuçlanacaktır.

-Pasaport

Başvurularda kullanılacak olan pasaportların 10 yıllık kullanım ömrünü tamamlamamış olması gerekmektedir. Bu nedenle kullanım süresi dolmuş pasaportların başvuru öncesinde yenilenmesi gerekmektedir. İstendiği gibi olmayan pasaportlar, Hollanda ticari vize başvurularının reddedilmesine neden olmaktadır. Bu nedenle pasaportlar her türlü kritere uygun olmalıdır.

Pasaport içerisinde yan yana olmak şartıyla 2 sayfalık boş alan bulunmalıdır. Bu sayfalara vize basılacağı için, konsolosluk tarafından ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca seyahat tarihlerinin bitmesinin ardından 3 ay kadar daha pasaportun geçerliliğini koruması gerekmektedir. Son olarak da kullanılmakta olan pasaportların herhangi bir şekilde zarar görmemesi ve deforme olmaması gerekmektedir.

Hollanda ticari vize ücreti

-Fotoğraf

Vize başvuru işlemlerinde, başvuru sahiplerinden 2 adet fotoğraf istenmektedir. İstenen fotoğrafların da biometrik özelliğe sahip olması gerekmektedir. Bunun için fotoğrafların bazı şartlara uygun olması şarttır. Çekilen fotoğraflar gri fon veya beyaz fon kullanılarak çekilmelidir. Ayrıca fotoğrafların da 3.5 cm x 4.5 cm boyutlarında olması gerekmektedir.

Hollanda ticari vize başvurularında kullanılacak olan fotoğraflar, daha önceki vize başvurularında kullanılmamış olması gerekmektedir. Ek olarak, fotoğrafların da güncel olması ve son 6 aya ait olması gerekmektedir. Daha eski dönemlerde çektirilmiş fotoğraflar Hollanda Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir.

-Hollanda Ticari Vize Başvuru Formu

Vize Başvuru Formu, başvuru sahipleri tarafından doldurulması gereken bir belgedir. Tamamen İngilizce olarak doldurulması gereken belgenin her kısmında İngilizce karakterler kullanılmalıdır. Hollanda Konsolosluğu tarafından belirtilen kriterlere uyulmayan formlar kabul edilmemektedir. Bu nedenle başvuru süreci de olumlu şekilde sonuçlanamamaktadır.

Başvuru formu içerisinde çeşitli sorular yer almaktadır. ‘Gerekli’ ve ‘İsteğe Bağlı’ ibarelerine göre sorular cevaplandırılabilmektedir. ‘Gerekli’ ibaresinin bulunduğu soruların tamamının eksiksiz olarak cevaplandırılabilmektedir. Fakat ‘İsteğe Bağlı’ ibaresi bulunan soruların cevaplanması da başvuru sürecinin olumlu şekilde sonuçlanma ihtimalini büyük ölçüde arttırmaktadır.

-Finansal Durumu Gösteren Belgeler

Yapılacak olan Hollanda ticari vize başvurusunda kişiden bazı finansal durum belgeleri istenmektedir. Bu belgelerin tamamı bankadan ve bağlı bulunulan kurumlardan alınmaktadır. İlk olarak başvuru sahiplerinden son 3 aya ait olan maaş bordrosu istenmektedir. Alınan bordro, kurum tarafından kaşelenmeli ve imzalanmalıdır.

Finansal duruma ilişkin olan belgeler arasında da ek olarak banka evrakları yer almaktadır. Son 3 aya ait olan Banka Hesap Özeti ve bankanın İmza Sirküleri Hollanda Konsolosluğu tarafından istenmektedir. Hazırlanan belgelerin tamamı ilgili banka yetkilileri tarafından imzalanmalı ve de kaşelenmelidir. İmzası ve kaşesi olmayan belgeler, konsolosluk tarafından kabul görmemektedir. Bu nedenle belgelerin tamamının belirtildiği şekilde hazırlanması gerekmektedir.

-Vize Talep Dilekçesi

Başvurunun yapılabilmesi için hazırlanması gereken belgelerin arasında yer alan bir diğer belge de Vize Talep Dilekçesi’dir. Dilekçe, bağlı bulunulan şirket tarafından hazırlanmış olmalıdır. Şirketin antetli kağıdına, şirket yetkilisi tarafından yazılması gereken dilekçe tamamen İngilizce olmalıdır. Ayrıca hazırlanan evrak Hollanda Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmış olmalıdır. Dilekçe içerisinde de ek olarak seyahat planı, seyahat tarihleri ve şirkete ilişkin bilgiler yer almalıdır. Bu sayede form Hollanda Konsolosluğu tarafından onaylanabilmektedir.

-Mesleki Durumu Gösteren Belgeler

Mesleki duruma ilişkin belgeleri temin edebilmek için de ilk olarak Faaliyet Belgesi hazırlanmalıdır. Bunun haricinde Vergi Levhası ve şirketin İmza Sirküleri alınmalıdır. Ayrıca şirketin Ticaret Sicil Gazetesi’ne de ihtiyaç duyulmaktadır. Ek olarak Hollanda ticari vize başvurusu yapan kişilerin SGK Hizmet Dökümü ve SGK İşe Giriş Bildirgesi’ni temin etmesi gerekmektedir. Alınan her belgenin kaşeli ve imzalanmış olması gerekmektedir.

-Seyahat Planını Destekleyen Belgeler

Seyahat planını destekleme özelliğine sahip olan belgeler uçak biletlerinden ve konaklama konfirmasyonlarından oluşmaktadır. Kişi, Hollanda’ya gitmeden önce ilk olarak kalacağı oteller için rezervasyon yaptırmalıdır. Rezervasyonların onaylanması halinde de konfirmasyonların çıktısının alınması gerekmektedir. Bu çıktılar ile birlikte uçak biletlerinin orijinalleri de diğer evraklar ile birlikte ibraz edilmelidir. Bu tür belgelerin tamamı, başvuru sürecinin olumlu şekilde sonuçlanma ihtimalini arttırmaktadır.

-Seyahat Sağlık Sigortası

Yurt dışına çıkan kişilerin sağlık sigortası yaptırması zorunludur. Bu zorunluluk, tamamen Hollanda ticari vize başvurusu yapan kişiyi korumaya yöneliktir. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde hizmet veren sigorta firmaları aracılığı ile bahsi geçen sigorta yaptırılabilmektedir. İşlemin gerçekleştirilmesinin ardından Hollanda’da gerçekleşebilecek sağlık problemleri 30.000 Euro’ya kadar karşılanmaktadır. Bu sayede yurt dışında ortaya çıkabilecek sağlık problemleri kolaylıkla çözüme kavuşturulabilmektedir.

Hollanda Ticari Vize Ücretleri

Hollanda’ya giriş yapabilmek için vize başvurusu yapan Bordo pasaportlu kişilerin ödeyeceği ücretler farklı hususlara bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. Bu değişimlerin ilk sebebi, vize tipidir. Ticari vizelerin, aile ziyareti vizelerinin, transit vizelerin veyahut da turistik vizelerin her birinin ücreti birbirinden farklıdır. Sadece bununla kalmayıp, başvuruda bulunulan vize tipinin süresi ve giriş tipi de fiyatları etkilemektedir. Tek girişli vizeler daha uygun fiyatlıyken, çok girişli vizelerin fiyatları daha farklıdır.

Vize ücretlerinin artmasına sebep olan bir diğer husus da yapılan Hollanda ticari vizesi başvurularının reddedilmesidir. Yapılan başvuruların reddedilmesi halinde ödenen vize ücreti tekrardan başvuru sahiplerine iade edilmemektedir. Bu durum, tüm ülkelerin konsoloslukları için geçerlidir. Alınan ücret, tamamen taleplerin işleme alınabilmesi için kullanılmaktadır. Bu nedenle başvuru sahipleri ücretlerin iade edilmesini talep edememektedirler. Bu tür durumların gerçekleşmesi halinde kişi Hollanda’ya giriş yapabilmek için tekrardan vize başvurusu yapmak zorundadır.

Başvurunun yapılması ile birlikte de vize ücretinin tekrardan ödenmesi gerekmektedir. Bu da maddi külfet oluşturmaktadır. Bahsi geçen durumların yaşanmaması için, Hollanda Konsolosluğu tarafından istenen evrakların tamamının belirtilen şekillerde hazırlanması gerekmektedir. Tüm evraklar, sistem tarafından verilen randevu tarihinde konsolosluk tarafından görevlendirilen ve yetkilendirilen seyahat acentelerine ve Vize Hizmet Merkezleri’ne teslim edilmelidir. Eksik belge olmaması halinde, başvuru büyük ölçüde olumlu şekilde sonuçlanacaktır.

Hollanda Ticari Vizesi S.S.S

Hollanda Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Kısa süreli Hollanda Ticari Vizesi başvuruları yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu alınarak yapılır.


Hollanda Ticari Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Hollanda kısa süreli Ticari vizesi Konsolosluk harç ücreti 80 Euro, hizmet bedeli 30 Euro’dur. 30 Euro danışmanlık ücreti ek olarak alınır.

.

Hollanda Ticari Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda Ticari vizesi için yapılan başvurular, 7 iş günü  içerisinde sonuçlanmaktadır. Belgelerde eksiklik olması durumunda ek belge talebi yapılacağı için vize çıkış süresi uzar.

.

Hollanda Vize Randevu  sayfamızı ziyaret ediniz