hollanda transit vize

Hollanda Transit Vize

Hollanda, Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle ülkeye giriş yaparken çeşitli avantajlar değerlendirilebilmektedir. Bunlardan ilki Yeşil, Siyah ve Gri renkli pasaportlara sahip olan kişilerin ülkeye rahatlıkla giriş ve çıkış yapabilmesidir. Belirtilen pasaportları kullanan kişiler, herhangi bir vize başvurusu yapmadan ülke sınırları içerisinde kalabilmektedirler. Fakat bu konaklama da bir miktar sınırlandırılmıştır. Kişi Hollanda’da veyahut da diğer Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerde bir yıl içerisinde maksimum 180 gün kalabilmektedir. 180 günün dolması halinde ertesi seneye kadar ülkeye giriş yapılamamaktadır. Bu pasaport tiplerinin dışında kalmakta olan Bordo pasaportta böyle bir ayrıcalık bulunmamaktadır. Bu nedenle amaca göre Hollanda’ya ve benzeri ülkelere giriş yapabilmek için Hollanda transit vize müracaatında bulunmak gerekmektedir.

Hollanda’ya gitmek için vize talebinde bulunacak olan kişiler çoğu zaman Schengen vizesini tercih etmektedirler. Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerin tamamı Schengen ülkeleri arasında yer almaktadır. Bölge olarak adlandırılan Schengen, Hollanda’nın da arasında bulunduğu çok sayıda ülkeyi kapsamaktadır. Bu nedenle yalnızca Hollanda ile sınırlı kalmayıp, diğer ülkeleri de gezmek isteyen kişiler Schengen vizesi başvurusu yaparak tüm Avrupa’yı gezme hakkını elde edebilmektedir. Tabi bu uygulama da yalnızca Bordo pasaporta sahip olan kişiler için geçerli olmaktadır. Diğer pasaport tiplerinden herhangi birine sahip olan kişilerin böyle bir uygulamaya tabii olmaları söz konusu değildir.

Hollanda Transit Vize Başvurusu

Hollanda’ya giriş yapmak için öncelikle seyahat tipinin ve amacının belirlenmesi gerekmektedir. Bu belirlemenin yapılmasının sebebi, vize tipinin seçilecek olmasıdır. Eğer kişi belirttiği sebep ile ülkede kalmaz ise, yanlış beyanda bulunulmasından sorumlu tutulabilmektedir. Bu nedenle yapılan vize müracaatlarında tamamen seyahat sebebine uygun şekilde başvuru yapılmalıdır. Aynı şekilde ülkeye girildiğinde de başvuru sürecinde belirtilmiş olan plan birebir uygulanmalıdır.

Hollanda Transit Vize Başvurusu Gerekli Evraklar

Hollanda’ya gidecek olan kişilerin başvuru yapabileceği çok fazla seçenek bulunmaktadır. Bunlardan biri de Hollanda transit vize seçeneğidir. Hollanda’ya tatil için gidilebileceği gibi, transit olarak geçmek için de giriş yapılabilmektedir. Fakat bu tür durumların oluşması halinde Bordo pasaportlu kişilerin transit vize başvurusu yapması gerekmektedir. Aksi takdirde ülkeye giriş yapılamamaktadır. Ayrıca yapılan bu başvurular her ne kadar oldukça kısa süreli konaklama imkanı sunuyor olsa da, Hollanda Konsolosluğu tarafından fazlasıyla evrak ve belgenin hazırlanması istenmektedir. Hollanda’ya girmek isteyen Bordo pasaport sahibi kişiler de bu evrakları hazırlamak ile yükümlüdürler.

Hollanda transit vize nedir

-Hollanda Transit Vize Başvuru Formu

Vize müracaatlarında hazırlanması gereken ilk belge Vize Başvuru Formu’dur. Form, genelde elektronik sistemler üzerinden doldurulmakta ve direkt olarak sisteme kaydedilmektedir. Bu tür durumlarda imza olarak, elektronik imza atılmaktadır. Fakat internet üzerinden işlem yapılmasına izin vermeyen ülkelerin konsoloslukları bu belgeyi yazılı ve çıktı olarak talep etmektedir. Fakat Hollanda transit vize başvurularında internet üzerinden bu form doldurulabilmektedir.

Vize Başvuru Formu, daha çok seyahat planının anlaşılması için istenmektedir. Bu nedenle form içerisinde yer alan soruların neredeyse tamamının eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. ‘İsteğe bağlı’ ibaresinin bulunduğu soruların doldurulması şart değildir. Fakat bu sorulara da cevap vermek, vize başvurularının değerlendirilmesi sürecini olumlu yönde etkilemektedir. Buna ek olarak, form doldurulurken İngilizce dili kullanılmalı ve cevapların tamamı büyük harf ile verilmelidir. Bu şartlara uyulmaması halinde form Hollanda Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir.

-Pasaport

Başvurularda kullanılan pasaportların seyahat tarihinin bitişinden itibaren en az 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca her pasaportun da kullanım süresinin 10 yıl olmasından dolayı, 10 yıllık kullanım süresini doldurmuş olan pasaportların başvuru öncesinde değiştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle Hollanda transit vize başvurusu yapmadan önce pasaport detaylı olarak kontrol edilmelidir. Son olarak da pasaportun içerisinde en az 2 sayfalık boş alan bulunmalıdır. Başvurular olumlu şekilde sonuçlanır ise bu boş sayfalara vize basılacaktır. Bu nedenle konsolosluk tarafından ihtiyaç duyulmaktadır.

-Fotoğraf

Vize başvurularında Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin konsoloslukları tarafından genel olarak aynı ölçülere sahip olan fotoğraflar istenmektedir. Bu nedenle Hollanda transit vize başvurularında da başvuru sahiplerinin 3.5 cm x 4.5 cm ölçülerine sahip olan 2 adet biometrik fotoğrafı temin etmesi gerekmektedir. Fotoğraf, beyaz arka plan üzerinde olacak şekilde çekilmelidir. Ayrıca aksesuar kullanımı da kesinlikle yasaklanmıştır. Gözlük ve başörtüsü de bahsi geçen aksesuarlara dahildir. Yüzün net ve mimiksiz şekilde olması gereken fotoğrafların da daha önceki vize başvurularında kullanılmamış olması gerekmektedir.

-Hollanda Transit Vize Talep Dilekçesi

Vize başvurularında, başvuru sahiplerinden istenen bir diğer belge de Vize Talep Dilekçesi’dir. Bu dilekçe, başvuru sahibi tarafından ve Hollanda Konsolosluğu’na veyahut da Hollanda Büyükelçiliği’ne hitaben hazırlanmaktadır. Hollanda Transit Vize Başvuru talebinin ne için yapıldığı, seyahat tarihlerinin ne zaman olduğu, ne zaman Hollanda’dan dönüleceği gibi bilgilerin tamamının Vize Talep Dilekçesi ’nin içerisinde olması gerekmektedir. Ayrıca dilekçe İngilizce olarak yazılmalıdır. Türkçe dahil olmak üzere herhangi bir dilin kullanılması Hollanda Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir.

-Seyahat Planını Destekleyen Belgeler

Seyahat planının detaylı olarak görülebilmesi için istenen bu belgeler, otel rezervasyonlarından ve yolculuk biletlerinden oluşmaktadır. Bu nedenle Hollanda transit vize başvurusu yapacak olan kişilerin de bu belgeleri temin etmeleri gerekmektedir. Kişi, ülkeye giriş yapmadan önce kalacak olduğu yerleri belirlemeli ve buna göre rezervasyon yapmalıdır. Rezervasyonların konaklama şirketleri tarafından onaylanması halinde konfirmasyon ismi kullanılmaktadır. Bu konfirmasyonların çıktısı ile birlikte, yolculuk biletlerinin orijinallerinin konsolosluk ile paylaşılması gerekmektedir.

-Diğer Evraklar

Hazırlanması talep edilen diğer belgeler de Seyahat Sağlık Sigortası, Nüfus Cüzdanı fotokopisi, Adli Sicil Kaydı Raporu ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği’dir. Bu belgelerin tamamı ilgili kurumlar tarafından temin edilebilmektedir. Fakat belgelerin Hollanda Konsolosluğu tarafından belirtildiği şekilde hazırlanması gerekmektedir. Bu şekilde hazırlanmayan ve randevu tarihlerinde eksik olarak teslim edilen belgeler başvuruların reddedilmesine neden olmaktadır.

Sağlık sigortası, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülke sınırları dışında herhangi bir sağlık probleminin ortaya çıkması halinde rahatlıkla tedavi olabilmesini mümkün kılmaktadır. Ülke sınırları içerisinde hizmet veren sigorta firmaları aracılığı ile yapılabilen sigorta, 30.000 Euro’ya kadar olan tedavi masraflarının tamamını karşılamaktadır. Bu nedenle Hollanda transit vize başvurusu yapan kişilerin kendi güvenliği için bu sigortayı yaptırması ve sigorta poliçesini ilgili kuruma teslim etmesi gerekmektedir.

Hollanda Konsolosluğu tarafından dönem dönem istenen bir diğer belge de Adli Sicil Kaydı Raporu’dur. Bu belge, savcılıktan alınabilmektedir. Fakat alınan belgenin üzerinde kişinin sicil kaydının olmadığına dair bir ibare bulunması istenmektedir. Bu belgenin de yine diğer belgelerde olması gerektiği gibi imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir.

Hollanda Transit Vize Ücretleri

Hollanda transit vize başvurularında vize ücretleri genellikle sabittir. Bunun nedeni, transit vizelerin sürelerinin çoğunlukla kısa ve aynı olmasıdır. Fakat diğer vize tiplerinde süreler değişiklik gösterebileceği için, ücretler de bir miktar değişebilmektedir. Bu tür ihtimallere karşı, başvuru yapmadan önce Hollanda Konsolosluğu’nun resmi internet sitesi ziyaret edilmelidir. Yalnızca vize ücretlerinin kontrol edilmesi ile sınırlı kalmadan, istenen başvuru belgelerinin de güncel hali detaylıca kontrol edilmelidir. Bu tür hususlara dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi, yapılacak olan vize başvurularını fazlasıyla olumlu yönde etkilemektedir.

Hollanda Transit Vizesi S.S.S

Hollanda Transit Vizesi Nasıl Alınır?

Kısa süreli Hollanda Transit Vizesi başvuruları yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu alınarak yapılır.


Hollanda Transit Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Hollanda kısa süreli Transit vizesi Konsolosluk harç ücreti 80 Euro, hizmet bedeli 30 Euro’dur. 30 Euro danışmanlık ücreti ek olarak alınır.

.

Hollanda Transit Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda Transit vizesi için yapılan başvurular, 7 iş günü  içerisinde sonuçlanmaktadır. Belgelerde eksiklik olması durumunda ek belge talebi yapılacağı için vize çıkış süresi uzar.

.

Hollanda Vize Randevu  sayfamızı ziyaret ediniz