hollanda turistik vize

Hollanda Turistik Vize

Hollanda turistik vize, toplam 180 gün için olmak üzere, 90 gün Hollanda’da kalınmasına ve diğer belirlenen Schengen ülkelerine de seyahat edilmesine olanak tanır. Fakat bu süre vizeyi alan kişinin 90 gün süre Hollanda’da kalacağı anlamını taşımamaktadır. Bu 90 gün süre içerisinde, dilekçe ile talep edilen tarihler aralığında Hollanda ve belirli Schengen bölgelerinde kalmak mümkündür. Farklı bir Schengen ülkesine ait olan vize ile Hollanda’ya gidilebilir fakat fazla önerilmeyen bir durumdur.

Daha sonra Schengen bölgesine gerçekleştirilecek olan seyahatler için yapılan vize başvuruları olumsuz yanıt alabilmektedir. Hollanda vize başvurunda doldurulacak olan formun diğer Schengen vizesi başvurusunda doldurulacak olan formla aynı bilgileri içermesi ve Hollanda turistik vize adına sunulacak tüm belgelerle tutarlı olması, vize sonuçlarını direkt etkiler. Bilgilerin uyuşmaması durumunda vize başvurusu aksayabilir ya da direkt ret cevabı alabilir.

Hollanda Turistik Vizesi Gerekli Belgeler

 • Pasaport (Hollanda Turistik Vize başvuruları için kullanılan Pasaportlar; en son 10 sene içinde çıkarılmış olmakla birlikte, sahibinin Hollanda seyahatinden sonra da minimum 3 ay geçerliliği bulunmalı ve en az boş 2 sayfası olmalıdır. Pasaportların yıpranmamış halde temin edilmesi de oldukça önemlidir.)
 • Hollanda Schengen Vize Başvuru Formu (Hollanda Turistik Schengen vize başvurularında doldurulan bu form, eksiksiz ve doğru bilgiler içermelidir. Aynı zamanda bizzat başvuru yapan kişi tarafından imzalanmalıdır. Eğer bu form 18 yaşından küçük bir birey tarafından dolduruluyorsa, imza ebeveynlerine ait olmalıdır.)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi
 • 1 adet Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Güncel haliyle)
 • Başvuruyu yapan kişinin finansal durumunu kanıtlayan belgeler (Son 3 aya ait olan maaş bordrosu olmalı ve firması tarafından kaşelenerek imzalanmalıdır.)
 • Hollanda Turistik Schengen Vize başvurusu yapan kişiye ait banka hesabı özeti. (3 aylık aktif haliyle) Aynı zamanda içerisinde en az 3 bin lira nakit yer almalıdır. Bununla birlikte vize başvurusu yapan kişinin üzerinde herhangi bir mal varlığı varsa, bunları kanıtlayan belgelerin de verilmesi zorunludur.
 • Hollanda turistik vize başvurusu yapan kişinin hazırlayacağı dilekçe. (Kişinin bağlı olduğu kurum varsa, bu kurum tarafından dilekçe hazırlanabilir ve mutlaka altına firma tarafından kaşeli imza atılır. Dilekçe Hollanda Konsolosluğu’na hitaben hazırlanmalıdır.) Hollanda Konsolosluğu’na hitap edilerek hazırlanacak olan dilekçede vize başvurusunda bulunan kişiye ait görev ve maaş bilgileri, yapılacak seyahatin tarihleri ve seyahatin maddi açıdan nasıl karşılanacağı detaylı bir şekilde açıklanmalıdır.

Hollanda Turistik Vize İşverenler için Ek Evraklar

 • Firmasına ait antetli kağıda hazırlamalı ve ıslak imzasını bulundurmalıdır. Eğer emekli ise; bu durumunu kanıtlayan bir belge ile sunmalıdır. Devlet dairesinde çalışan bir kişi ise bağlı olduğu kurumun antetli kağıdı ile dilekçeyi hazırlamalıdır. Dilekçede kuruma ait olan mühür ve imza da yer almalıdır.
 • Mevcut olan diğer Schengen seyahatlerini kanıtlayan belgeler
 • Hollanda turistik vize başvurusunda bulunan kişi Hollanda’dan sonra başka Schengen ülkelerine ziyaretlerde bulunacaksa, bu seyahatlerin de bilgileri önceden detaylı bir şekilde sunulmalıdır.
 • Kişinin bağlı olduğu kuruma ait olan bilgileri içeren resmi belgeler (Vergi levhası, faaliyet belgesi, şirkete ait imza sirküleri ve şirketin ticaret sicil gazetesi gibi belgelerdir. Aynı zamanda kişinin şirkete olan bağlılığını kanıtlayan belgeler de istenir. SGK girişini gösteren belgeler mutlaka firma tarafından kaşelenmeli ve imzalanmalıdır.)
 • Seyahat amacını ve diğer detayları içeren belgeler (Hollanda’da nerede konaklama ihtiyacının karşılanacağı, bilet ve diğer rezervasyon bilgileri.)
 • Hollanda’ya dönüşü ya da Hollanda’dan direkt geçilecek olan ülkeyi destekleyecek olan belgeler
 • Eğer bu gezi hem turistik hem de ticari amaçlar içeriyorsa, mutlaka davetiye bilgisi de yer almalıdır.
 • Başvurular hem turistik hem de eğitim amaçlı ise, eğitim kurumundan gelecek davetiye ve eğitim detayları da belgeler arasında olmalıdır.
 • Gezi hem turistik hem de sağlık tedavisi amacı ile yapılıyorsa, tedavinin gerçekleşeceği hastane ve diğer hasta kayıt bilgileri yer almalıdır. Aynı zamanda en az 30 bin Euro değerinde orijinal sağlık sigortası şartı da aranır.
 • Emekli, çiftçi, öğrenci, özel sektör çalışanı ve bunun gibi özel durumlu tüm bireylerin, bu durumu resmi olarak kanıtlayan belgeleri de mutlaka diğer gereken belgelerle birlikte göndermesi gerekir. Her sektörün kendisine ait olan belgeleri farklılık gösterecektir.

Hollanda turistik vize ücreti

Farklı Mevcut Durumları Olan Kişiler Hakkında

Başvuruda bulunan kişi 18 yaşından küçük ise, ebeveynleri ile seyahat etmesi durumunda onlar tarafından imzalanan ve noter onaylı muvaffakatname belgesini de bulundurması zorunludur. Yabancı uyruklu olan birisi Türkiye’den vize başvurusunda bulunursa; TC oturma iznine ait olan belgeleri sunmalıdır.

Hollanda Konsolosluğu, gerekli gördüğü takdirde Hollanda turistik vizesi başvurusunda bulunan kişilerden ek belge talep etme hakkına sahiptir. Aynı zamanda mülakat şartı da olabilir. Mülakat ve ek belge talebine uymayan kişilerin başvuruları aksayabilir ya da direkt ret cevabı alabilir.

Hollanda Turistik Vizesi İçin Randevu

Hollanda turistik vizesi işlemleri için randevu alma durumu, Schengen kurallarına göre zorunlu görünmektedir. Hollanda turistik vizesi başvurusunda bulunacak olan kişi, İstanbul Hollanda Konsolosluğu ya da Ankara Hollanda Büyükelçiliği üzerinden işlem yapabilmekle birlikte, parmak izi alma yerlerinden de randevu alabilir. Vize belgeleri vize randevusunda eksiksiz şekilde teslim edilmelidir.

Hollanda Turistik Vizesi Çıkış Süreci

Hollanda turistik vizesinin değerlendirilmesi ve değerlendirme ile birlikte sonuçlanması, Konsolosluğun ya da Büyükelçiliğin yoğunluğuna, bayram ve diğer özel günlerden dolayı yapılan tatillere göre değişiklik gösterir. Bu durumlara bakılarak ortalama 7 ile 15 iş günü içerisinde bir sonuç almak mümkün olacaktır. Ortalama olarak verilen gün sayısı, diğer tüm şartların eksiksiz ve doğru şekilde yapılmasına karşılık geçerlidir. Eksik belge, yanlış bir işlem ya da tarihlerin kaçırılması gibi durumlarda vize başvuruları onaylanmaz. Eğer ek belge talep edilirse, vize başvurularında da ertelenme görülür. Vize başvurularının sonuçlanması işi, sadece Konsolosluk ve Büyükelçilik tarafından gerçekleştirilir. Başka bir yetkili kurum bulunmamaktadır.

Seyahat Tarihine Göre Başvuruyu Planlama

Hollanda turistik vizesi başvurusunun yapılabilmesi için, seyahat tarihine göre en az 90 gün kalması şartı aranır. Seyahat tarihine 90 günden daha çok bir süre varsa, başvurular kabul edilmez. Hollanda turistik vizesi başvurusu yapılırken, Hollanda Konsolosluğu’nun ya da Hollanda Büyükelçiliği’nin dini, ulusal ve resmi tatil günleri, mevsimsel şartlara göre artan başvuruları dikkate alınmalı, seyahat tarihine yaklaşık 15 iş günü kaldığında yapılmalıdır. Seyahat tarihine az kalmasına rağmen yapılan başvurularda gecikmeler olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Hollanda Turistik Vizesi İçin Yapılacak Ödemeler

Hollanda turistik vizesi işlemleri için bazı ödemeler yapılması zorunludur. Ancak ödemeler konusunda sabit bir ücret bulunmaz. Başvuruda bulunan her kişinin mevcut durumuna göre ödeme miktarları değişiklik gösterir. Aynı zamanda dönem dönem konsolosluk tarafından ücretlerde güncellemeler söz konusu olacaktır. Bu bilgiler göz önünde bulundurulmalı ve en doğru bilgi için konsolosluk ya da büyükelçilik ile iletişime geçilmelidir. Ücretlerin belirlenen tarihler arasında ödenmesi zorunludur. Aksi takdirde başvurular reddedilir.

Hollanda Turistik Vizesi S.S.S

Hollanda Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Kısa süreli Hollanda Turistik Vizesi başvuruları yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu alınarak yapılır.


Hollanda Turistik Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Hollanda kısa süreli Turistik vizesi Konsolosluk harç ücreti 80 Euro, hizmet bedeli 30 Euro’dur. 30 Euro danışmanlık ücreti ek olarak alınır.

.

Hollanda Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda Turistik vizesi için yapılan başvurular, 7 iş günü  içerisinde sonuçlanmaktadır. Belgelerde eksiklik olması durumunda ek belge talebi yapılacağı için vize çıkış süresi uzar.

.

Hollanda Vize Ücreti sayfamızı ziyaret ediniz