Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler 2022

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler 2022

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler 2022 arasında Bosna Hersek, Ukrayna, İran ve Gürcistan da bulunmaktadır. Bu ülkelere sınırlı bir zaman dilimini geçmemek koşulu ile vizesiz giriş yapmanıza olanak verilmektedir. Vize talep adımları ile uğraşmadan sadece pasaportunuz ile giriş yapma hakkınız olacaktır. Uzun süre kalmak isteyen kişilerin ise hem bireysel olarak hem de aracı danışmanlık kurumları üzerinden başvurularını yapmalarına izin verilir. Kişilerin danışmanlık firmalarından yardım almaları özellikle sürecin detaylı prosedürleri ile birebir uğraşmalarını engellemektedir.

Türkiye Şimdiye Kadar Kaç Ülkeye Vizesiz Gidebilir?

Türkiye şimdiye kadar kaç ülkeye vizesiz gidebilir; bordo pasaportu olan kişilerin vize başvuru adımları olmaksızın 111 adet ülkeye giriş yapmasına olanak verilmektedir. Bu ülkelere sadece pasaportunuzu sunarak girebilirsiniz. Tabi ki sunmuş olduğunuz pasaportun güncel tarihli olması gerekir. Yeşil pasaport sahibi olan kişilerin vizesiz giriş hakkını kullanabileceği ülke sayısı çok daha fazladır. 111 olarak belirlenen bu vizesiz giriş sağlanan ülkelerin üzerine aynı zamanda 67 adet daha ülkeye vizesiz giriş yapılabilir.

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler 2022 arasında yer alan Bosna Hersek gibi Balkan ülkelerine 180 günlük zaman diliminde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz giriş yapmanıza olanak verilmektedir. İlerleyen senelerde Balkan ülkelerinin Küçük Schengen olarak adlandırılan bir proje hazırlaması beklenmektedir. Bu proje Türkiye’nin de avantajlarını artırabilir.

Hangi Ülkeler Vize İstemiyor 2022?

Hangi ülkeler vize istemiyor 2022; Gürcistan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz bir biçimde giriş yapmasına olanak sağlayan ülkeler arasında yer almaktadır. Vizesizi olarak sınır kapımızdan geçiş yapılabilmektedir. Yanınızda sadece kimliğinizin olması yeterlidir. Bu aşamada daha uzun süre kalmak ve oturum talep etmek isteyen kişilerin ise temsilcilikler üzerinden başvuru adımlarını yerine getirmelerine fırsat verilmektedir.

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler 2022 incelemeye alındığı zaman özellikle son senelerde güvenlik önlemleri sebebi ile denetimlerin daha sıkı yapıldığı görülmektedir. Bu ülkelerin sayıca etkilenmesine neden olan bir diğer durum da salgındır. Salgın kapsamında bir dönem yüksek riskli ülke kategorisinde bulunduğumuz için ülkemize hem giriş hem de vatandaşlarımızın ülkelere kabul adımında sorunlar meydana gelmiştir. Ülkelere seyahat etmeden ve vize başvurularında bulunmadan önce hangi salgın önlemlerini aldıkları konusunda inceleme yapmanız gerekmektedir. Bazı ülkeler aşı sertifikası talep ederken bazı ülkeler de PCR test sonucunun negatif çıktığına dair belge istemektedir.

Türkiye’den Vizesiz Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Türkiye’den vizesiz hangi ülkelere gidebilirim; Bosna Hersek, Gürcistan ve Ukrayna’ya vizesiz giriş yapabilirsiniz. Bu ülkelerin yanı sıra totalde 111 adet ülkeye vizesiz giriş adımınızı tamamlamanıza hak verilmektedir. Vize başvuru adımlarını yerine getirirken özellikle pasaportunuzun güncel tarihli olmasına büyük önem vermelisiniz. Vizesiz giriş hakkı tanımayan ülkelerde vize başvuru adımlarında ret yanıtı almamak için bu detaylara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler 2022 kategorisinde kişilerin özellikle verdikleri bilgilerin güncel tarihli olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra finansal duruma dair de bilgilendirme talep edilmektedir. Finansal durum kapsamında her kişinin ülkelere giriş sonrasında kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kapasitede birikimi olduğunu yansıtması lazımdır.

Türkiye’den Hangi Ülkelere Kimlikle Gidilir?

Türkiye’den hangi ülkelere kimlikle gidilir; Gürcistan’a sadece kimliğiniz ile giriş yapmanıza olanak verilmektedir. Bu aşamada daha öncesinde Gürcistan’dan sınır dışı edildiğinize dair bir kayıt olursa vizesizi giriş hakkından istifade etme fırsatınız maalesef ki olmayacaktır. Türkiye’den vize istemeyen ülkeler 2022 arasında yer alan Gürcistan’ın vatandaşları da Türkiye’ye vizesiz giriş adımını tamamlama hakkına sahiptir.

Yeşil Pasaport Kaç Ülkeye Vizesiz Gidebilir?

Yeşil pasaport kaç ülkeye vizesiz gidebilir; yeşil pasaport sahiplerinin bordo pasaport ile vizesiz girilen 111 ülkenin yanı sıra 67 adet ülkeye daha vizesiz giriş yapmasına olanak verilmektedir. Vizesiz giriş adımları sizin için herhangi bir ücret ödemeden sadece pasaportunuzu sunarak tamamlanacaktır. Vize talep etmeyen ülkelerde sadece belirtilen sınırlı zaman diliminde bulunmanıza olanak tanınacaktır.

[toggle title=”Yeşil pasaportun geçerlilik süresi kaç yıldır?”]

Yeşil pasaportu 5 sene boyunda sorunsuz kullanabilirsiniz.[/toggle]

[toggle title=”ABD yeşil pasaport ile vizesiz giriş kabul eder mi?”]

ABD’ye yeşil pasaportunuz ile vizesiz giriş yapmanıza imkan verilmez.[/toggle]

[toggle title=”Ukrayna’ya vizesiz giriş yapılabilir mi?”]

Ukrayna’ya vizesiz şekilde 90 gün boyunca giriş yapılabilir.[/toggle]