Türkiye’ye Hangi Ülkeler Vizesiz Girebilir

Türkiye’ye Hangi Ülkeler Vizesiz Girebilir; Türkiye uluslararası vize politikasını ülkelere göre ele alıyor. Her bir ülkeye dair vize ile pasaport kriterlerini öne sürüyor. Bazı ülkeler kimlik veya pasaport eşliğinde seyahate geçebiliyor. Bazıları için de pasaport türüne bağlı olarak seyahat izni çıkıyor.

Türk Pasaportu İle Kaç Ülkeye Vizesiz Gidilir?

Türkiye’ye hangi ülkeler vizesiz girebilir sorusu yaygın olarak Umuma Mahsus pasaport sahiplerini yakından ilgilendirir. Çünkü yeşil, gri ve de siyah pasaport sahipleri çoğu ülkeye vizesiz olacak şekilde giriş yapabiliyor.

Türk Pasaportu ile kaç ülkeye vizesiz gidilir sorgulayanlara 111 ülkeden söz ediliyor. Bunun yanı sıra toplamda 13 ülkenin de e-vize prosedürlerine göre girişleri kabul ettiği görülüyor. 90 gün süreyle vizesiz giriş yapılan ülkelerden:

  • Arjantin, Arnavutluk, Azerbaycan ya da Dominik Cumhuriyeti tercih edilebilir.
  • Ekvador, Endonezya, Ermenistan ya da Fas gibi pek çok ülkeye değinilir.

Türkiye’ye Gelmek İçin Vize Gerekli Mi?

Türkiye’ye hangi ülkeler vizesiz girebilir merak edenlere öncelikle Azerbaycan ve Kıbrıs gibi ülkelerden söz edilir. Bunun yanı sıra Türkiye’nin muafiyet tanıdığı ülkeler de mevcut durumda. Türkiye’ye gelmek için vize gerekli mi sorgulayanlara:

  • Ukrayna, Yunanistan, Macaristan ve de İran için muafiyetten söz edilir.
  • Güney Kore, Malezya ya da Gürcistan üzerinden seyahat edecek vatandaşlardan da vize istenmez.

90 günlük yasal sınıra bağlı olarak kalma hakkı ele alınır. Bunun üzerine ülkelerden seyahat edecek vatandaşların kimlik kartları talep edilir. Kimlik dışında yaygın olarak pasaport kontrolleri yapılır ve seyahate geçmeleri esas alınır. Vize yerine vatandaşların yanlarında bulundurmaları gereken belgelere değinilir.

Rus Vatandaşları Türkiye’de Ne Kadar Kalabilir?

Rusya – Türkiye arasında yapılan muafiyet anlaşmalarına karşı belirli kalma sürelerine değinilmiştir. Rus Vatandaşları Türkiye’de ne kadar kalabilir soranlar için bu süre 60 gün olarak belirtilir. Şöyle ki:

  • 60 günü aşmayan seyahatlerde vize prosedürlerine değinilmez.
  • 60 günden fazla olan seyahatlere ilişkin oturum iznine yönelmeleri istenir.

Türkiye’ye hangi ülkeler vizesiz girebilir sorusuna dair Rusya Federasyonu da ele alınıyor. Sonuç olarak Rus vatandaşlarının seyahatlere ilişkin vize şartlarına değinmeleri önem arz eder.

Söz konusu kısa süreli seyahatlerde Rus ile Türk vatandaşlar muaf kabul edilir. T.C. vatandaşları da aynı şekilde kısa süreli seyahatlere dair herhangi bir vize başvurusunda bulunmak zorunda kalmaz. Kimlik ve seyahat belgeleri ile giriş yapmaları esas alınır.

Türkiye’den Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Türkiye’ye hangi ülkeler vizesiz girebilir öğrenmek isteyenlere yüzlerce ülkeden söz edilir. Barbuda, Arjantin ya da Arnavutluk seyahatlerine dair T.C. vatandaşlarından herhangi bir vize talebinde bulunmaları beklenmez.

Bahamalar, Barbados ve de Beyaz Rusya olarak bu liste uzuyor. Yüzlerce ülke arasından istediğinizi seçmeniz ve vize prosedürlerini dikkate alarak harekete geçmeniz bekleniyor. Türkiye’den hangi ülkelere gidilebilir kadar:

  • Ülkelere girişte yaygın olarak pasaport kontrollerinin üzerinde durulur.
  • Bazı ülkeler kimlik kartı ile giriş yapmanıza izin verir.

Aynı zamanda seyahat amacını destekleyen belgeler de önem arz ediyor. Özellikle de uçak rezervasyonları ve konaklama üzerine belgelerinizi hazır etmeniz faydalı olacaktır. Bunlar kadar bazılarının seyahat sağlık sigortasını da zorunlu tuttuğu görülmektedir.

Japonya Pasaportu Kaç Ülkeye Vizesiz?

Türkiye’ye hangi ülkeler vizesiz girebilir sorgulayanlar için Japonya’dan da söz edilir. Japonya T.C. vatandaşlarından vize talep etmez. 90 güne kadar olan seyahatlerden T.C. vatandaşları muaf kabul edilir. Bu muafiyet sadece yeşil, gri ve de siyah pasaport sahiplerine tanınmamış ardından bordo pasaport sahiplerini de içermiştir.

Japonya pasaportu kaç ülkeye vizesiz sorgulayanlara sadece Türkiye’den söz edilmiştir. Bunun yanı sıra 28 Avrupa Birliği ülkesine girişlerde vize sorgulanmaz. Arsından ABD ve Kanada dahi geliyor. Yeni Zelanda ile Avustralya seyahatleri için de Japonya pasaportuna sahip vatandaşlarından vize istenmez. Pasaport ile ülkelere seyahat etmelerine izin verilir.

Türkiye’ye Hangi Ülkeler Vizesiz Girebilir S.S.S

Türkiye'ye Vizesiz Girebilen Ülkeler Hangileridir?

Türk hükümeti, 2 Mart 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, aşağıdaki ülkelerden gelen pasaport sahiplerine vize gerekmediğini duyurdu: Avusturya, Belçika, Hırvatistan, İrlanda, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, İspanya ve Birleşik Krallık

Hangi Ülkenin Vatandaşları Türkiye'ye 90 güne kadar vizesiz girebilir?

Azerbaycan Arnavutluk Andorra Arjantin Belize Bolivya Bosna-Hersek Brezilya Brunei Bulgaristan Şili Hırvatistan Çek Cumhuriyeti Danimarka Ekvador El Salvador Estonya Finlandiya Fransa Gürcistan Almanya Yunanistan Guatemala Honduras Hong Kong Rusya İzlanda İran İsrail İtalya Japonya Ürdün Katar Kosova Kırgızistan Lübnan Lihtenştayn Litvanya Lüksemburg Kuzey Makedonya Malezya Moldova Monako Karadağ Fas Yeni Zelanda Nikaragua Paraguay Peru Romanya Saint Kitts ve Nevis Saint Vincent ve Grenadinler Saint Vincent ve Grenadinler San Marino Sırbistan Singapur Slovenya Güney Kore İsveç İsviçre Trinidad ve Tobago Tunus Ukrayna Uruguay Vatikan Venezuela

Hollanda Vize Randevu sayfamızdan bilgi alınız.