Türkmenistan Vatandaşlarına Vize Uygulamayan Ülkeler

Türkmenistan Vatandaşlarına Vize Uygulamayan Ülkeler

Türkmenistan vatandaşlarına vize uygulamayan ülkeler arasında Türkiye Cumhuriyeti de yer almaktadır. Türki cumhuriyetler olarak adlandırılan ülkelerin vatandaşlarının büyük bir kısmı ülkemize vizesiz bir biçimde giriş yapma hakkını saklı tutmaktadır. Daha öncesinde ülkemize giriş yaparak sınır dışı edilen kişilerin ise bu haktan faydalanmasına olanak verilmeyecektir.

Türkmen Vatandaşı Hangi Ülkelere Vizesiz Gidebilir?

Türkmen vatandaşı hangi ülkelere vizesiz gidebilir; Türkiye Cumhuriyeti, Kırgızistan ve Özbekistan’a vizesiz bir biçimde giriş yapılmasına izin verilmektedir. Ülkemizde uzun süre kalmak isteyen Türkmenlerin ise vize alması gerekmektedir. Vizesizi giriş hakkı için verilen süre 90 gün ile sınırlıdır. Bu 90 günlük süreyi aşacak ve daha uzun süre kalmak isteyen kişiler için klasik vize başvuru adımlarının yerine getirilmesi gerekir.

Türkmenistan vatandaşlarına vize uygulamayan ülkeler genelinde sadece kısa süreli girişler için bu kural geçerliliğini sürdürmektedir. İş arayacak ya da oturma izni talep edecek olan kişilerin başvuru adımlarını muntazam şekilde tamamlayarak vize talep adımlarını yerine getirmesi gerekir. Dileyen kişilerin başvuru adımlarında danışmanlık firmalarından destek almalarına da olanak verilmektedir. Ancak bu destek ile sorunsuz bir erişim hakkının elde edilmesi sağlanacaktır. Vize başvuru adımlarının sonrasında ortalama 4 haftalık bir zaman diliminde sonuç hakkında bilgilendirileceksiniz.

Türkiye Türkmenistan’dan Vize İstiyor Mu?

Türkiye Türkmenistan’dan vize istiyor mu; 180 günlük bir zaman diliminde 90 günü aşmayacak şekilde kalacak olan Türkmenistan vatandaşlarının ülkemize vizesiz giriş yapmasına olanak verilmektedir. Sadece Türkmenistan değil Türki cumhuriyetlerin büyük bir kısmı ile vize serbestliği anlaşmaları uygulanmıştır. İkili anlaşmalara dayanarak ülkemize vizesiz giriş yapacak olan ülkeler listeler halinde yayınlanmaktadır.

Türkmenistan vatandaşlarına vize uygulamayan ülkeler; vize talep adımlarında çalışma izni talep edecekseniz vizesiz giriş prosedürlerinin sizi kapsamadığını bilmelisiniz. Bunun için ayrıca biri başvuru yürüterek çalışma izni almanız gerekmektedir. Çalışma iniz olmaksızın istihdam edilen kişilerin tespit edilmesi durumunda sınır dışı edilmelerine karar verilir. Ayrıca çalışma izni olmayan bir kişiyi istihdam eden iş yerinin de gerekli olan idari yaptırıma çarptırılacağı da görülmektedir. Çalışma izni başvurusunda bulunurken eğitim bilgilerinden çalışma deneyimlerine kadar birçok alanda bilgi paylaşımı yapılması gerekmektedir. Eğer ülkemizde bir kurumsal firmadan onay alındıysa bu firmanın davet mektubunu sunmak da vize alım adımını kolaylaştıran kıstaslardandır.

Türkiye Şimdiye Kadar Kaç Ülkeye Vizesiz Gidebilir?

Türkiye şimdiye kadar kaç ülkeye vizesiz gidebilir; Türk vatandaşlarının umumi kullanıma mahsus olan pasaportları ile 111 adet ülkeye vizesiz giriş yapmasına imkan verilmektedir. Bordo pasaport herhangi bir ayrıcalık ya da özel görev kapsamında olmayan kişilere verilen pasaporttur. Umumi pasaport ile 111 adet ülkeye kısa dönemli olmak şartı ile giriş yapmanıza olanak tanınmaktadır. Türkmenistan vatandaşlarına vize uygulamayan ülkeler arasında yer alan Türkiye Cumhuriyeti de uzun süreli kalmak isteyen kişilerin kesinlikle vize taleplerini iletmelerini ister.

Hollanda Pasaportu İle Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir?

Hollanda pasaportu ile hangi ülkelere vizesiz gidilir; Hollanda bir Schengen ülkesidir. Bu nedenle Hollanda pasaportu olan kişilerin Schengen ülkelerinin tümüne sorunsuz giriş yapmalarına olanak verilmektedir. Schengen bir ortak vize siste3midir. Bu şekilde Avrupa’nın genelinde dolaşım serbestliğinin tadının çıkarılması sağlanmaktadır. Türkmenistan vatandaşlarına vize uygulamayan ülkeler arasında Hollanda bulunmamaktadır. Hollanda’ya gitmek isteyen Türkmen vatandaşların C tipi ya da D tipi vize başvuru adımlarını yerine getirmeleri lazımdır.

Özbekistan Vatandaşları Hangi Ülkelere Vizesiz Gidebilir?

Özbekistan vatandaşları hangi ülkelere vizesiz gidebilir; Rusya, Tacikistan ve Kırgızistan’a da vizesiz olarak giriş yapmalarına olanak verilmektedir. Vizesiz giriş adımlarında finansal durum analizinden muaf olmayacaksınız. Ülkelere giriş aşamasında hesabınızda gün bazında bulundurmanız gereken bir maddi tutar sunmanız gerekir. Bu şekilde ülkelere giriş yapan kişilerin kendi ihtiyaçlarını karşılayacak maddi durumda olduğu yansıtılır. Kamuya yük olmayacakları konusunda da bu çerçevede onay alınmış olur.

Türkmenistan vize başvuru adımları nasıl tamamlanır?

Türkiye Cumhuriyeti’ne Türkmenistan vatandaşlarının vizesiz olarak giriş yapmasına imkan verilir.

Ülkemizde vizesiz kaç gün kalınabilir?

Türkiye’de 90 gün boyunda Türkmenlerin vizesiz kalmasına olanak tanınır.

Çalışma izni almak isteyen kişiler vizesiz olarak mı giriş yapmalıdır?

Çalışma ya da oturma izni talep edecek olan kişilerin klasik vize talep adımlarını yerine getirmeleri gerekir.